03 Август, 2021
0.0206

Ве молиме почекајте и не дочекувате: Граѓани не можеле да закажат термин за пасош

Објавено во: Македонија 18 Мај, 2021

Граѓани со денови се обидуваат да добијат слободен оператор и да закажат термин за сликање и апликација за нов документ. Од другата страна на линијата никако да се јави операторот и покрај тоа што се чека на линија за да се ослободи некој. Иако полесно апликацијата се пополнуваше онлајн деновиве и така има некои порблеми, па граѓаните не можат да си закажат за документи и покрај итноста.

„Ама навистина со денови се обидувам да добијам. Вртам и од фиксен и од мобилен телефон и на тој со 088 и на бројот кој е мобилен. Се добива ти кажува да почекаш и цело време вика дека нема оператори. Денеска ќе закажувам онлајн да пробам, вели скопјанката Тамара. П.

Сепак деновиве реагираа граѓани кои не успеале да закажат и електронски. 


Вртевме и ние и не успеавме да добиеме оператор. Пред летото стандарно се зголемува бројот на граѓани кои ги обновуваат пасошите, затоа што тогаш и имале потреба да ги користат, односно пред летните одмори.

Сега поради извесното релаксирање на условите за патување сигурно има и поголем интерес. Фактор испрати прашања до МВР.

А.Т.

Можеби ќе ве интересира

Повеќе од 36 часа кумановските пожарникари помагаат во Старо Нагоричане

Повеќе од 36 часа кумановските пожарникари помагаат во Старо Нагоричане

ПОЖАРНА ПАТРОЛА НА МВР НА ТЕРЕН - иако пожарот во кочанско е изгаснат, се прават контроли поради силниот ветер

ПОЖАРНА ПАТРОЛА НА МВР НА ТЕРЕН - иако пожарот во кочанско е изгаснат, се прават контроли поради силниот ветер

Гори и во близина на граничниот премин Богородица

Гори и во близина на граничниот премин Богородица

ПРАТЕНИЦИТЕ ПОСТИГНАА КОНСЕНЗУС ЗА ПОГОЛЕМА ТРАНСПАРЕНТНОСТ И ОТЧЕТНОСТ НА СОБРАНИЕТО

ПРАТЕНИЦИТЕ ПОСТИГНАА КОНСЕНЗУС ЗА ПОГОЛЕМА ТРАНСПАРЕНТНОСТ И ОТЧЕТНОСТ НА СОБРАНИЕТО

Ќе се одржи „Отворен ден на УКИМ“

Ќе се одржи „Отворен ден на УКИМ“

КОВИД СТАТИСТИКА: 23 Оздравени пациенти, нема починати, новозаразени 37

КОВИД СТАТИСТИКА: 23 Оздравени пациенти, нема починати, новозаразени 37

МИЦКОЦКИ СЕ СРЕТНА СО ВУЧИЌ - мини Шенген не е алтернатива на ЕУ, туку начин на премостување на бариерите

МИЦКОЦКИ СЕ СРЕТНА СО ВУЧИЌ - мини Шенген не е алтернатива на ЕУ, туку начин на премостување на бариерите

(ФОТОГАЛЕРИЈА) МЕЃУ ДЕЛЧЕВО И ПЕХЧЕВО УШТЕ ГОРИ: Зафатена е цела Средна Планина во радиус од 5 километри, армијата и денеска е во месноста Пасјак

(ФОТОГАЛЕРИЈА) МЕЃУ ДЕЛЧЕВО И ПЕХЧЕВО УШТЕ ГОРИ: Зафатена е цела Средна Планина во радиус од 5 километри, армијата и денеска е во месноста Пасјак

ПРЕД ВЛЕГУВАЊЕ ВО ВОЗИЛО, ПРВО ЗАДОЛЖИТЕЛНО ДА ГО ПРОВЕТРИТЕ - утре и задутре портокалова фаза, МЗ со препораки

ПРЕД ВЛЕГУВАЊЕ ВО ВОЗИЛО, ПРВО ЗАДОЛЖИТЕЛНО ДА ГО ПРОВЕТРИТЕ - утре и задутре портокалова фаза, МЗ со препораки