02 Декември, 2022
0.0274

УЖАС ВО БАЊАТА ВО НИШКИОТ ЗАТВОР - затвореник најден со тешки повреди, чуварите затекнале морничава глетка

Објавено во: Балкан 04 Октомври, 2022

Добивај вести на Viber

Осуденикот А.К.(76) во петокот бил повреден во бањата на болницата на Затворот Ниш, а се сомнева дека бил нападнат и претепан од двајца осуденици. А.К е пренесен на понатамошно лекување во КЦ Ниш, а полицијата, обвинителството и Управата за извршување на кривични санкции (УИКС) го истражуваат случајот.

- Во петокот, на 30 септември, на затвореникот А.К. му се слошило и паднал во бањата во затворската болница во Ниш, каде што бил згрижен. За тоа веднаш го известиле командирот други осудени лица. Лекарот од болницата веднаш реагирал поради карактерот на болеста по која се лекувал А.К и веднаш повикал Брза помош која го однела во КЦ Ниш - изјавија за Курир од УИКС.

Како што додаваат, по добиените резултати од скенерот во понеделникот на 3 октомври, каде било констатирано дека се испукани ребрата, а со оглед на тоа дека се работи за лице на возраст од 76 години, раководството на установата веднаш ја известило полицијата и обвинителството за сомнение дека е сторено кривично дело.

- Сослушани се сите лица од катот на Заводната болница каде што бил сместен А.К., извршен е увид на видео-надзорот и во овој момент против двајцата осудени се поднесени дисциплински пријави. Управата на институтот секогаш, како и досега, тесно ќе соработува со полицијата и обвинителството за да се утврдат сите околности - додаваат од УИКС.

Курир.рс

Наградата се доделува на котирано друштво, избрано со гласање преку онлајн анкета на веб страниците на Берзата и интернет порталот „Фактор“, кој е партнер на Берзата во доделувањето на оваа награда. Гласањето се врши паралелно на двете веб страници и акцијата на издавачот што ќе има најмногу гласови од двете анкети збирно, ќе биде прогласена за Акцијата на годината по избор на јавноста за 2022 година.
Предмет на анкетата е листа од десет котирани акции, избрани врз основа на остварениот промет и транспарентноста во нивното работење.

Можеби ќе ве интересира

Земјотрес во Босна - се стресе и Далмација

Земјотрес во Босна - се стресе и Далмација

Хрватски ученици кои до смрт претепаа професор добија по 2-3 години затвор

Хрватски ученици кои до смрт претепаа професор добија по 2-3 години затвор

Османи ја обвини Русија за злонамерно влијание на Западен Балкан

Османи ја обвини Русија за злонамерно влијание на Западен Балкан

Вучиќ го нарече Курти терористичко ѓубре

Вучиќ го нарече Курти терористичко ѓубре

Koлкави плати земаат Црногорците?

Koлкави плати земаат Црногорците?

Српската „ШЉИВОВАЧА“ светско добро: УНЕСКО го вклучи овој пијалак на листата на светско културно нематеријално наследство

Српската „ШЉИВОВАЧА“ светско добро: УНЕСКО го вклучи овој пијалак на листата на светско културно нематеријално наследство

ПРОФЕСОРКАТА ОД ТРСТЕНИК ОТКАКО УЧЕНИЦИТЕ СЕ ИЗБРКАНИ: Училиштето ќе биде помирно и побезбедно место

ПРОФЕСОРКАТА ОД ТРСТЕНИК ОТКАКО УЧЕНИЦИТЕ СЕ ИЗБРКАНИ: Училиштето ќе биде помирно и побезбедно место

Претресена е јахтата на кумот на Путин во Хрватска

Претресена е јахтата на кумот на Путин во Хрватска

ПРЕД НЕКОЛКУ ДЕНА БИЛ РОДЕНДЕНОТ НА ПРЕРАНО ПОЧИНАТИОТ ДЕНИС - неговиот брат ќе му ги посвети сите победи

ПРЕД НЕКОЛКУ ДЕНА БИЛ РОДЕНДЕНОТ НА ПРЕРАНО ПОЧИНАТИОТ ДЕНИС - неговиот брат ќе му ги посвети сите победи