10 Декември, 2019
0.0153

УТРИНСКИ ФОКУС: Владата да го почитува ставот на ММФ, ама да не ги слуша слепо нивните совети

Објавено во: Економија 19 Ноември, 2019

Вести во фокусот на Фактор ова утро...

Истите забелешки ММФ ги испраќал и претходно а Владата не гледа простор за загриженост.

Експертите велат дека Владата треба да го почитува мислењето но не и слепо да ги слуша тие совети. Детали за оваа тема читајте подолу ШТО САКАШЕ ДА НИ КАЖЕ ММФ - предизборните ветувања посилни од нивните совети

*

Кои се „Нај Бабам“ во Битола?

Битола има мега вработувач кој е дел од најголемата светска алијанса на производители на делови за автомобилската индустрија. Но има и други домашни „дрматори“.

*

ТЕ-ТО нема да го плаќа данокот дури 9 години: Владата му простува за да не оди во стечај

За период од девет години – за толку време Владата ќе му го одложи на ТЕ-ТО плаќањето на даночниот долг кон Управатs за јавни приходи вреден над 17 милиони евра. Фактор го побара договорот за доделување државна помош склучен меѓу Владата и ТЕ-ТО за кој стана јасно дека е во форма на одложување на даночниот долг, но оттаму добивме само објаснување за договорот, не и самиот договор.

*

И ПО ПЕТ МЕСЕЦИ - одлуката за затворската казна за Јанкулоска „фаќа“ прашина во Врховен

Пет месеци откако и беше одложено издржувањето на затворската казна за случајот „Тенк“, се уште не се знае дали и кога ќе замине во затвор поранешната министерка за внатрешни работи Гoрдана Јанкуловска.

*

ФРАНЦУСКА СТРАТЕГИЈА ЗА ПРОШИРУВАЊЕ: Ќе има ли драстични промени за влез во ЕУ

Земјите од Западен Балкан треба да влезат во Европската унија, но преку нов, постепен процес на пристапување во седум фази, предложила Франција .


Можеби ќе ве интересира

Германците бараат гастарбајтери, а сами бегаат од државата: Зошто и каде најчесто заминуваат?

Германците бараат гастарбајтери, а сами бегаат од државата: Зошто и каде најчесто заминуваат?

ДВЕ ГЛАВНИ НАГРАДИ ОД 3 МИЛИОНИ ДЕНАРИ: Скенирајте фискални и добијте од 1000 па до 100 илјади денари

ДВЕ ГЛАВНИ НАГРАДИ ОД 3 МИЛИОНИ ДЕНАРИ: Скенирајте фискални и добијте од 1000 па до 100 илјади денари

Ангеловска: Граѓаните можат да добијат и до 20.830 евра субвенција преку „Купи куќа, купи стан“

Ангеловска: Граѓаните можат да добијат и до 20.830 евра субвенција преку „Купи куќа, купи стан“

Кој во Штип а кој во Гевгелија ги прави најголемите пари?

Кој во Штип а кој во Гевгелија ги прави најголемите пари?

Дел од скенирачите на фискални сметки се офајдија, што е со останатите на кои не им легнаа пари од „Мој ДДВ“

Дел од скенирачите на фискални сметки се офајдија, што е со останатите на кои не им легнаа пари од „Мој ДДВ“

Преку „Купи куќа, купи стан“ одобрени скоро 100 кредити: Кои се новите поволности за младите?

Преку „Купи куќа, купи стан“ одобрени скоро 100 кредити: Кои се новите поволности за младите?

К-15 не им следува на сите вработени: Кога го губи работникот правото на регрес?

К-15 не им следува на сите вработени: Кога го губи работникот правото на регрес?

СЕ ИСЕЛУВААТ И ГЕРМАНЦИТЕ: Ова е земјата која нуди повеќе можности за нив

СЕ ИСЕЛУВААТ И ГЕРМАНЦИТЕ: Ова е земјата која нуди повеќе можности за нив

Странските инвеститори очекуваат намалување на царинските стапки согласно доставеното Барање до Владата

Странските инвеститори очекуваат намалување на царинските стапки согласно доставеното Барање до Владата