24 Октомври, 2020
0.0250

Утре конститутивна седница, можно ли е да ја води Џафери?

Објавено во: Македонија 03 Август, 2020

Конститутивната седница на новиот парламентарен состав ќе се одржи утре напладне. 

Таа ќе биде под посебни протоколи поради коронавирусот и тоа во салата под Големата купола наместо во салата „Македонија“. 

Седницата ќе се одвива според протоколи и критериуми, што се утврдени во претходна координација со претседателот на Комисијата за заразни болести, д-р Жарко Караџовски, за да се намали ризикот од евентуално ширење на заразата од коронавирусот.

На пратениците, на гостите и на претставниците на медиумите при влезот во зградата на Собранието ќе им биде мерена телесна температура, по што ќе им биде овозможено да влезат во зградата. 

На сите влезови ќе има средства за дезинфекција. На крајот на денот ќе се дезинфицираат и сите простории во кои имало активности.

Седницата најверојатно ќе ја води спикерот Талат Џафери. 

Тој заминува од Инфективната клиника. 

Имаше симптоми на коронавирусот, но тестиран е и тие се негативни. 

Рокот за конституирање на парламентот е 20 дена од одржувањето на изборите, а тој истекува утре, на 4-ти август.

Можеби ќе ве интересира

Полицијата конечно уапси потпалувач на возила

Полицијата конечно уапси потпалувач на возила

Каракачанов продолжува: Војниците да бидат пречекани со цвеќе, леб, сол и духовна музика

Каракачанов продолжува: Војниците да бидат пречекани со цвеќе, леб, сол и духовна музика

Почина Амди Бајрам поради проблеми со срцето

Почина Амди Бајрам поради проблеми со срцето

Постапка и пријава против дежурниот полицаец, откако мажот со секира ја уби сопругата во Гостивар

Постапка и пријава против дежурниот полицаец, откако мажот со секира ја уби сопругата во Гостивар

ВМРО-НП по посетата на лидерот Георгиевски во Бугарија: Да се интензивира темпото за да не дојде до вето

ВМРО-НП по посетата на лидерот Георгиевски во Бугарија: Да се интензивира темпото за да не дојде до вето

Вечерва поместете го времето на часовникот, започнува зимското сметање

Вечерва поместете го времето на часовникот, започнува зимското сметање

Полицијата казни 218 возачи во скопската населба Драчево

Полицијата казни 218 возачи во скопската населба Драчево

Почина пејачот Васил Ангов од компликации од коронавирусот

Почина пејачот Васил Ангов од компликации од коронавирусот

ВМРО-ДПМНЕ пронајде нов пејач

ВМРО-ДПМНЕ пронајде нов пејач