07 Декември, 2019
0.0273

Уставниот суд се свикува, расправа за застареноста на предметите на СЈО

Објавено во: Македонија 19 Ноември, 2019

Уставните судии денеска ќе разговараат во Колегиумот за иницијативата за член 353 став 5 од Кривичниот законик, која е посветена на застареноста на предметите или намалувањето на казните во случаи поврзани со злоупотреба на службената должност и службено овластување.

Претседателот на Уставниот суд, Сали Мурати, синоќа најави дека за иницијативата детално ќе се дискутира во Колегиумот и дека ќе се донесе став.

„Ние во Уставниот суд имаме сериозен пристап до секој случај. Последниот случај овој случај беше откажан. Поради сериозноста работата, наредив панел за детално да се разговара за ова прашање. Откако ќе завршиме со колегиумот, ќе заземеме став за понатамошната постапка “, рече Мурати.


Можеби ќе ве интересира

МНР ги соопшти деталите за несреќата со превртениот автобус

МНР ги соопшти деталите за несреќата со превртениот автобус

КОЈ И ЗОШТО СЕ АПСИ: Полициска акција го тресе Скопје

КОЈ И ЗОШТО СЕ АПСИ: Полициска акција го тресе Скопје

Јосиф месецов ќе го помине со нула денари оти извршител му ја зеде цела пензија

Јосиф месецов ќе го помине со нула денари оти извршител му ја зеде цела пензија

СТРАВИЧНА НЕСРЕЌА: На пат кон Копаоник се превртел македонски автобус

СТРАВИЧНА НЕСРЕЌА: На пат кон Копаоник се превртел македонски автобус

Тринаесетгодишник избоден со нож во Бутел

Тринаесетгодишник избоден со нож во Бутел

СКОПЈЕ ВО ДРУШТВО НА НАЈЗАГАДЕНИТЕ ГРАДОВИ: Пред нас утрово Софија и Белград

СКОПЈЕ ВО ДРУШТВО НА НАЈЗАГАДЕНИТЕ ГРАДОВИ: Пред нас утрово Софија и Белград

Светнаа сијаличките на елката на скопски плоштад: Сивилото нека не ви ја убива радоста околу празниците

Светнаа сијаличките на елката на скопски плоштад: Сивилото нека не ви ја убива радоста околу празниците

ЌЕ БИДЕ ЛИ ДОБАР КОНТРОЛОР НА ТРОШЕЊЕТО НАРОДНИ ПАРИ: Ацевски седнува на челното столче во ДЗР

ЌЕ БИДЕ ЛИ ДОБАР КОНТРОЛОР НА ТРОШЕЊЕТО НАРОДНИ ПАРИ: Ацевски седнува на челното столче во ДЗР

Скопје е шестиoт најзагаден град во светот

Скопје е шестиoт најзагаден град во светот