21 Јануари, 2020
0.0327

Уште еден инцидент штетен за околината: Солна киселина истекла од цистерна во Скопје

Објавено во: Македонија 02 Декември, 2019

Преку социјалните мрежи јавноста дозна за нов инцидент опасен по животната средина. 

Како што соопштија инспекторите од Град Скопје , солна киселина синоќа истекла од цистерна.

Настанот се случил  во околината на фабриката МЗТ во општина Гази Баба а по реакцијата на надлежните сторителот е најден веднаш.

Инцидентот, како што се наведува е пријавен од општински советник во Гази Баба.

Тој во пријавата кажал дека се шири епријатна миризба во околината на фабриката МЗТ, а по проверката надлежниот инспекторат констатирал дека истекла  солна киселина од цистерна од правен субјект кој што работи со прекурзори и истиот работел без елаборат за заштита на животната средина.

За потсетување, неодамна непријатна ситуација се случи во објектот на Охис кога истече метил акрилат мономер.

Можеби ќе ве интересира

Владата со помош за Атиџе и осумчленото семејство што учествуваше во филмот

Владата со помош за Атиџе и осумчленото семејство што учествуваше во филмот

ФОКУС НА ДЕНОТ: Хумани граѓани ќе помогнат на Јованови, договор за Законот за ЈО уште нема

ФОКУС НА ДЕНОТ: Хумани граѓани ќе помогнат на Јованови, договор за Законот за ЈО уште нема

СЕ ГУШИМЕ: Пет градови со eкстремно загаден воздух

СЕ ГУШИМЕ: Пет градови со eкстремно загаден воздух

ЗАВРШИ СРЕДБАТА МАРИЧИЌ - МУЦУНСКИ: Постои камен на сопнување за Законот за ЈО

ЗАВРШИ СРЕДБАТА МАРИЧИЌ - МУЦУНСКИ: Постои камен на сопнување за Законот за ЈО

Украдени скоро 27 тони јаболка од магацин во Ресен

Украдени скоро 27 тони јаболка од магацин во Ресен

Исчезна 28 годишна девојка од Босилово

Исчезна 28 годишна девојка од Босилово

Поранешен кандидат на СДСМ за градоначалник поставен за привремен директор на „Дрисла“

Поранешен кандидат на СДСМ за градоначалник поставен за привремен директор на „Дрисла“

ДИК повторно се прогласи за ненадлежна, овој пат на барање на Чулев

ДИК повторно се прогласи за ненадлежна, овој пат на барање на Чулев

Што има ВМРО-ДПМНЕ во „ракавот“ за Рекет, а јавноста не го знае

Што има ВМРО-ДПМНЕ во „ракавот“ за Рекет, а јавноста не го знае