07 Октомври, 2022
0.0230

Уште 13 цивили настрадаа во руски напад во Украина

Објавено во: Свет 10 Август, 2022

Добивај вести на Viber

Убиени се 13 цивили во руското гранатирање изминатата ноќ во Украина. 

Гувернерот на украинската област Дњепропетровск, Валентин Резниченко изјави дека во Никопољ и Марханец, убиени се 13 цивили. Вели дека се повредени 11 луѓе, меѓу кои петмина тешко.  Во болницата во Марханец починаа две лица, а лекарите не успеаја да ги спасат. Марханец е најтешко погоден. Во градот се оштетени 20 повеќекатни згради,  училишта, студентски дом и културен центар. Вчера на Крим, Украинците извршија напад, при што едно лице загина, а пет беа ранети. 

Украинските власти порачаа дека Крим припаѓа на Украина и од него нема да отстапат. 

Руската инвазија на Украина почна на 24 февруари. 

foto reuters

Можеби ќе ве интересира

Санкции за Кадиров, Медведев, Шојгу и многу други

Санкции за Кадиров, Медведев, Шојгу и многу други

Резников до руските војници: Гарантираме веднаш живот, безбедност и правда за сите кои одбиваат да се борат

Резников до руските војници: Гарантираме веднаш живот, безбедност и правда за сите кои одбиваат да се борат

ПУТИН ДОБИВА РАЗНИ ПОДАРОЦИ ЗА РОДЕНДЕН, НО ЕДЕН ПОСЕБНО ГО ИЗНЕНАДИЛ: Нешто еротско за лидерот на Кремељ

ПУТИН ДОБИВА РАЗНИ ПОДАРОЦИ ЗА РОДЕНДЕН, НО ЕДЕН ПОСЕБНО ГО ИЗНЕНАДИЛ: Нешто еротско за лидерот на Кремељ

ОД ПОЛИТИЧКИ ЗАТВОРЕНИК ДО ДОБИТНИК НА НОБЕЛОВАТА НАГРАДА ЗА МИР: Кој е белорускиот активист за човекови права, Алес Бјалиатски

ОД ПОЛИТИЧКИ ЗАТВОРЕНИК ДО ДОБИТНИК НА НОБЕЛОВАТА НАГРАДА ЗА МИР: Кој е белорускиот активист за човекови права, Алес Бјалиатски

Лавров: Зеленски презентираше уште еден доказ за заканите на Киев

Лавров: Зеленски презентираше уште еден доказ за заканите на Киев

НЕПОЗНАТИ ДЕТАЛИ ОД ЖИВОТОТ НА ПУТИН И НЕГОВОТО СЕМЕЈСТВО - што говори книгата од тројца руски новинари кои го интервјуирале по неговото доаѓање на власт

НЕПОЗНАТИ ДЕТАЛИ ОД ЖИВОТОТ НА ПУТИН И НЕГОВОТО СЕМЕЈСТВО - што говори книгата од тројца руски новинари кои го интервјуирале по неговото доаѓање на власт

СЕ СООЧУВАМЕ СО МОЖНОСТА ЗА ТАКТИЧКИ НУКЛЕАРЕН НАПАД ОД ПОЛСКА: Лукашенко предупреди

СЕ СООЧУВАМЕ СО МОЖНОСТА ЗА ТАКТИЧКИ НУКЛЕАРЕН НАПАД ОД ПОЛСКА: Лукашенко предупреди

СО ГОЛЕМ КУЈНСКИ НОЖ НАПАЃАЛ ЛУЃЕ НА УЛИЦИТЕ ВО ЛАС ВЕГАС: Двајца мртви, шестмина ранети!

СО ГОЛЕМ КУЈНСКИ НОЖ НАПАЃАЛ ЛУЃЕ НА УЛИЦИТЕ ВО ЛАС ВЕГАС: Двајца мртви, шестмина ранети!

„Оваа реалност е незамислива без вашето истакнато лидерство“: Ким Џонг Ун му испрати писмо на Путин по повод неговиот 70-ти роденден

„Оваа реалност е незамислива без вашето истакнато лидерство“: Ким Џонг Ун му испрати писмо на Путин по повод неговиот 70-ти роденден