26 Февруари, 2021
0.0250

УРНАТИ СЕ НЕКОЛКУ ОБЈЕКТИ, НЕМА ИНФОРМЦИИ ЗА ЖРТВИ - нов силен и долг земјотрес во Петрињa

Објавено во: Балкан 06 Јануари, 2021

Нов земјотрес ја погоди Хрватска.

Индекс.хр јавува дека тој траел повеќе од 10 секунди.

Според досегашните информации, срушени се неколку објекти, но нема информации за евентуални жртви. 

ЕМСЦ најпрво извести дека земјотресот бил со јачина од 5,3 степени според Рихтеровата скала, но последователно објави дека јачината сепак е 5,0 степени.

Според првите податоци, епицентарот бил на околу 45 километри југоисточно од Загреб, во областа на Петриња.

Читателите на „Индекс“ известуваат дека потресот се почувствувал и дека долго траел и во Загреб, Вараждин, Славонски Брод… Тој се почувствувал и во дел од околните земји, известуваат од БиХ.

Сеизмологот Крешимир Кук потврди дека во 18:01 часот сеизмолозите од Сеизмолошката служба на Република Хрватска забележале потрес со јачина од 5,0 степени.

„Тоа е област активна во последните денови“, додаде Кук.

„Ние предупредивме за ова и реално е, по тој силен земјотрес, да очекуваме неколку земјотреси со јачина од 5 или 4 степени. Ова ќе се случува во наредните месеци и оваа серија ќе трае некое време“, изјави Кук за Н1.

фото Индекс.хр

Можеби ќе ве интересира

СРБИЈА ГИ ЗАОСТРИ МЕРКИТЕ: Кафулињата, рестораните и трговските центри за викендот ќе работат до 14 часот

СРБИЈА ГИ ЗАОСТРИ МЕРКИТЕ: Кафулињата, рестораните и трговските центри за викендот ќе работат до 14 часот

СЕ ШИРИ ЛАЖНА ВЕСТ ВО ХРВАТСКА: Сите новинари прашувале дали починала госпоѓата што прва ја прими вакцината

СЕ ШИРИ ЛАЖНА ВЕСТ ВО ХРВАТСКА: Сите новинари прашувале дали починала госпоѓата што прва ја прими вакцината

Доктор Славица ги разбива дилемите: Од што зависи јачината на имунитетот по примање на вакцината Aстра/Зенека

Доктор Славица ги разбива дилемите: Од што зависи јачината на имунитетот по примање на вакцината Aстра/Зенека

(ФОТО) Кој е убиениот нарко бос во Тирана?

(ФОТО) Кој е убиениот нарко бос во Тирана?

(ВИДЕО) СНИМЕН Е ЗЕМЈОТРЕСОТ ВО ДУБРОВНИК: Само еден човек се шеташе на улица

(ВИДЕО) СНИМЕН Е ЗЕМЈОТРЕСОТ ВО ДУБРОВНИК: Само еден човек се шеташе на улица

Србија го набавува лекот против ковид кој го користеше Трамп

Србија го набавува лекот против ковид кој го користеше Трамп

Пораснаа платите во Србија - просекот е 562 евра

Пораснаа платите во Србија - просекот е 562 евра

Албанија ги заострува мерките, за викендот земјата ќе биде целосно затворена

Албанија ги заострува мерките, за викендот земјата ќе биде целосно затворена

ПО НЕКОЛКУ ОБИДИ ЗА АТЕНТАТ УБИЕН АЛБАНСКИОТ НАРКО БОС БЕХАР СОФИЈА: Никој не слушнал пукотници, застрелан е со пиштол со „придушувач“

ПО НЕКОЛКУ ОБИДИ ЗА АТЕНТАТ УБИЕН АЛБАНСКИОТ НАРКО БОС БЕХАР СОФИЈА: Никој не слушнал пукотници, застрелан е со пиштол со „придушувач“