11 Мај, 2021
0.0207

Украинскиот авион соборен поради серија грешки

Објавено во: Свет 13 Јули, 2020

Иранската агенција за цивилно воздухопловство за случајно соборување на украинскиот патнички авион во кој загинаа 176 лица во јануари вината ја префрли на радарот и недостатокот на комуникација помеѓу операторот за противвоздушна одбрана и неговите команданти, пренесе Ројтерс.

Иранската револуционерна гарда собори авион на украинската компанија на 8 јануари, кратко време по полетувањето од аеродромот во Техеран, а Техеран подоцна призна дека силите кои биле на голема готовност за време на тензиите со САД направиле „катастрофална грешка“. .

"Грешката при прилагодување на радарскиот систем предизвика човечка грешка. Операторот заборави да ја прилагоди насоката на радарот, откако се пресели на нова позиција. Ова беше грешка што придонесе за неправилно читање на податоците на радарот", се вели во извештајот на веб-страницата на Организацијата за цивилно воздухопловство. (CAO).

Во извештајот на CAO, објавен во саботата навечер, се вели дека противвоздушниот систем што го таргетирал авионот бил преместен и „не бил пренасочен како што треба“. Соборувањето на украинскиот авион се случи во време на силна напнатост меѓу Иран и САД.

Иран очекуваше напади од САД во секој момент, откако истрела ракети кон ирачката база во која беа сместени американските сили, одмаздувајќи го убиството на иранскиот воен командант Касем Солејмани во американскиот напад со беспилотни летала во Багдад на 3-ти јануари.

„Неуспехот се случи по преместувањето на една од противвоздушните единици на Техеран ... Тоа се случи како резултат на човечка грешка“, се вели во извештајот на САО, додавајќи дека авионот бил детектиран како мета што се приближува до Техеран.


Можеби ќе ве интересира

Куќи во Италија за едно евро: Сите се прашуваат - во што е тајната?

Куќи во Италија за едно евро: Сите се прашуваат - во што е тајната?

НАСИЛСТВОТО НЕ ЗАПИРА: Експлозиите продолжија утрово во Ерусалим

НАСИЛСТВОТО НЕ ЗАПИРА: Експлозиите продолжија утрово во Ерусалим

ПАНДЕМИЈАТА ГО ДОСТИГНА ПИКОТ: Стивнува и во Европа и во САД и Јужна Америка, уверува СЗО

ПАНДЕМИЈАТА ГО ДОСТИГНА ПИКОТ: Стивнува и во Европа и во САД и Јужна Америка, уверува СЗО

(ВИДЕО) ИМА ДЕВЕТ ЖРТВИ: Израел одговори на ракетните напади

(ВИДЕО) ИМА ДЕВЕТ ЖРТВИ: Израел одговори на ракетните напади

Кети Карико помогна светот да се заштити од коронавирусот

Кети Карико помогна светот да се заштити од коронавирусот

СЗО објави каде стивнува пандемијата

СЗО објави каде стивнува пандемијата

Ако планирате да летувате кај нив, оваа земја за 100 дена ќе има колективен имунитет

Ако планирате да летувате кај нив, оваа земја за 100 дена ќе има колективен имунитет

Во Франција се спрема граѓанска војна?

Во Франција се спрема граѓанска војна?

Се испитува нов лек против коронавирусот - до јуни ќе бидат идентификувани петте најперспективни

Се испитува нов лек против коронавирусот - до јуни ќе бидат идентификувани петте најперспективни