27 Септември, 2020
0.0214

УЈП соопшти кога ќе биде следната исплата од поврат на ДДВ

Објавено во: Економија 31 Декември, 2019

Во февруари оние кои скенираат фискални сметки ќе ја добијат исплатата која се однесува на второто тримесечје од мерката МојДДВ.

Ова го соопштија од Управата за јавни приходи додавајќи дека заклучно вчерашниот ден скенирани се  28,948,878 фискални сметки.

Прометот кој е остварен изнесува  14.301.474.854 денари а повратот од 15 отсто е во износ од 233.176.601 денари или 3.791.000 евра.

Доколку уште не ви е исплатен повратот од првото тримесечје, од УЈП потенцираат да ги проверите трансакциските сметки дали валидно се внесени во апликацијата.

Ако веќе пак сте ја направиле потребната корекција тогаш исплата на парите очекувајте во понатамошниот период.

Можеби ќе ве интересира

Третина од антикризниот пакет е од буџетот: Македонија ќе позајмува пари

Третина од антикризниот пакет е од буџетот: Македонија ќе позајмува пари

Државата ќе дава и до 21.776 денари по вработен во фирмите: Помош за октомври, ноември и декември

Државата ќе дава и до 21.776 денари по вработен во фирмите: Помош за октомври, ноември и декември

Усвоено: 6.000 денари на картички добиваат пензионери, невработени, студенти - вкупно 280.000 луѓе

Усвоено: 6.000 денари на картички добиваат пензионери, невработени, студенти - вкупно 280.000 луѓе

ВО ЖИВО: Заев ќе ги презентира новите антикризни мерки

ВО ЖИВО: Заев ќе ги презентира новите антикризни мерки

Бесими за етничките вработувања: И во Гугл главниот извршен директор е од Индија

Бесими за етничките вработувања: И во Гугл главниот извршен директор е од Индија

Заев со математика: Евтината тарифа ја поевтини струјата за 300, со последното поскапување се зголеми за 100 денари, заштедата е 200

Заев со математика: Евтината тарифа ја поевтини струјата за 300, со последното поскапување се зголеми за 100 денари, заштедата е 200

Државата ќе ви го врати сиот платен данок: Од 10 до 12 октомври - викенд без ДДВ

Државата ќе ви го врати сиот платен данок: Од 10 до 12 октомври - викенд без ДДВ

Се намалува персоналниот данок во ИКТ, трошоците за тим билдинг ќе бидат даночно признат расход

Се намалува персоналниот данок во ИКТ, трошоците за тим билдинг ќе бидат даночно признат расход

Картички за невработени, субвенции за фирмите: Денеска четвртиот пакет антикризни мерки

Картички за невработени, субвенции за фирмите: Денеска четвртиот пакет антикризни мерки