27 Февруари, 2020
0.0184

ТУРСКИ ТЕК ПАТУВА НИЗ БАЛКАНОТ: Оваа земја почна да прима гас преку јужната пруга

Објавено во: Економија 02 Јануари, 2020

Бугарија започнала да прима руски гас преку гасоводот „Турски тек“, изјавил извршниот директор на „Булгартрансгас“, Владимир Малинов.

„Булгартрансгас и гасоводот на Русија ги завршија разговорите последниве денови во 2019 година и денес Бугарија започна да прима руски гас преку Турција наместо Украина“, рекол Малинов за бугарското национално радио, Тас, пренесоа медиумите од соседството.

Според неговите зборови, Бугарија годишно ќе добива 2,9 милијарди кубни метри гас, а гасната инфраструктура ќе биде подготвена да ја прими таа количина гас.

Малинов вели дека Бугарија ќе може да ја намали годишната исплата на транзит за околу 70 милиони лева (35 милиони евра) и дека цените на бензинот ќе бидат намалени за пет проценти.


Foto: Printscreen/ Youtube

Можеби ќе ве интересира

ПРОГНОЗА НА РУСКИ МИНИСТЕР: Нафтата ќе биде актуелна во следните 20 години

ПРОГНОЗА НА РУСКИ МИНИСТЕР: Нафтата ќе биде актуелна во следните 20 години

ПАК ЛИ ЌЕ СЕ МАЧИМЕ СО КАПИТАЛНИТЕ ИНВЕСТИЦИИ - во јануари само 6,5 милиони евра

ПАК ЛИ ЌЕ СЕ МАЧИМЕ СО КАПИТАЛНИТЕ ИНВЕСТИЦИИ - во јануари само 6,5 милиони евра

Скопјанка пред две години заработила 17 милиони евра

Скопјанка пред две години заработила 17 милиони евра

Конечно пуштена во употреба новата шестоседна жичница на Попова Шапка

Конечно пуштена во употреба новата шестоседна жичница на Попова Шапка

Стабилни приходи: Стопанска банка Битола одработи со добивка

Стабилни приходи: Стопанска банка Битола одработи со добивка

Билал Суџубаши останува Претседател на УО на Халк Банка

Билал Суџубаши останува Претседател на УО на Халк Банка

УДАР И ЗА СВЕТСКИТЕ, АМА И ЗА НАШАТА БЕРЗА: Коронавирусот го „нападна“ индексот МБИ 10

УДАР И ЗА СВЕТСКИТЕ, АМА И ЗА НАШАТА БЕРЗА: Коронавирусот го „нападна“ индексот МБИ 10

Кој хотелиер има профит од 1,7 милиони евра?

Кој хотелиер има профит од 1,7 милиони евра?

Владата му го смени името во „преспанско“ и на странскиот инвеститор „Гентерм“

Владата му го смени името во „преспанско“ и на странскиот инвеститор „Гентерм“