27 Јануари, 2020
0.0164

(ВИДЕО) Турски пекар ќе го почести Путин, еве што подготвува за него

Објавено во: Свет 14 Јули, 2019

Турски пекар одлучи да го почести рускиот претседател Владимир Путин и за ракетите Ѕ-400 ќе му подготви најдобар бурек и ќе го прати во Кремљ.

Пекар од турскиот град Бурса, Хасан Аџар, чиј бурек влезе во Гинисовата книга на рекорди, изјави за Спутник дека има намера да испече традиционален турски бурек за претседателот Путин, а повод е почетокот на испораката на русктие противвоздушни ракетни системи Ѕ-400 на Турција.

„Почетокот на испораката на противвоздушните системи Ѕ-400 на Турција, за кои толку многу се зборува во нашата земја, беше добредојдена вест за нас. Сфаќајќи колку е важно за националната безбедноста на нашата земја, како и за односите меѓу Турција и Русија, сакам да дадам свој придонес за развој на односите меѓу нашите две земји. Поради тоа ќе ги вложам сите напори и ќе му испратам денеска во Кремљ, лично на Владимир Путин, наша традиционална пита - бурек“, вели пекарот.

Питата ќе биде со сирење и спанаќ. Вкупната тешина на пакетот ќе биде 4 килограми. Според неговите пресметки, пратката во Москва треба да стигне во рок од пет дена, додека „бурекот може да се јаде уште десет дена од денот на печењето“. Аџар во 2012 година влезе во Гинисовата книга на рекорди за најголем бурек, чија должина била 2.023 метри.


Можеби ќе ве интересира

ОФИЦИЈАЛНО деветмина загинати во несреќата со Коби Брајант

ОФИЦИЈАЛНО деветмина загинати во несреќата со Коби Брајант

Со Коби загина и неговата ќерка, Трамп вели - загубата на легендата е ужасна вест

Со Коби загина и неговата ќерка, Трамп вели - загубата на легендата е ужасна вест

Кој беше Коби Брајант - омилениот „лејкерс“ со човечки мани

Кој беше Коби Брајант - омилениот „лејкерс“ со човечки мани

Легендата Коби Брајант почина во хеликоптерска несреќа

Легендата Коби Брајант почина во хеликоптерска несреќа

(ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО) Човек со страотни напади како последица на коронавирус

(ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО) Човек со страотни напади како последица на коронавирус

Кога ќе стигне вакцината за коронавирусот, Кинезите почнаа да ја развиваат

Кога ќе стигне вакцината за коронавирусот, Кинезите почнаа да ја развиваат

Во Вухан нема сообраќај освен амбулантни возила, во Пекинг совети луѓето да не се ракуваат

Во Вухан нема сообраќај освен амбулантни возила, во Пекинг совети луѓето да не се ракуваат

(ФОТО) ЗЕМЈОТРЕС ТУРЦИЈА: Жена спасена по 19 часа, Ердоган на погреб на жртвите

(ФОТО) ЗЕМЈОТРЕС ТУРЦИЈА: Жена спасена по 19 часа, Ердоган на погреб на жртвите

Ископале тунел и успеале да го извлечат 2,5 годишното девојче од урнатините

Ископале тунел и успеале да го извлечат 2,5 годишното девојче од урнатините