13 Јули, 2020
0.0185

TУРБУЛЕНЦИИ: Короната „стопи“ дел од парите на ултра богатите

Објавено во: Финансии 10 Март, 2020

Скоро 38 милијарди долари „стопи“ коронавирусот во еден миг. Ова се пари на ултра богатите луѓе. 

Десетте најбогати луѓе на планетата,  поради силниот пад на светските берзи предизвикан од стравот од коронавирусот, за еден ден загубија 37,7 милијарди долари, пишува магазинот Forbes, цитиран од Бизнис Инфо.

Најбогатиот човек на светот, Џеф Безос, за само еден загуби 5,6 милијарди долари. 

Најголема штета има претседателот на луксузната групација LVMH, Бернард Арно. Тој загуби 6 отсто од своето богатство или шест милијарди долари. 

Можеби ќе ве интересира

Народната банка е добитник на наградата на „Комерцбанк“

Народната банка е добитник на наградата на „Комерцбанк“

НАД 206 МИЛИОНИ ЕВРА ЛЕГНАЛЕ КАЈ ФИРМИТЕ - поврат на ДДВ во првите шест месеци

НАД 206 МИЛИОНИ ЕВРА ЛЕГНАЛЕ КАЈ ФИРМИТЕ - поврат на ДДВ во првите шест месеци