06 Јуни, 2020
0.0344

ТРИ РАБОТИ И ПОМОГНАА: Жена преживеа 37 часа изгубена во Егејското Море

Објавено во: Балкан 05 Ноември, 2019

Туристка изгубена на отворено море со помош на три работи кои помогнале таа да се спаси. 

Таа „преживеала јадејќи бомбони", се завиткала за да не ја изгуби топлината, и со помош на огледало сигнализирала каде е. 

Се работи за Кушила Штајн на возраст од 45 години, која е спасена по 37 часа во близина на Крит.

Таа е од Нов Зеланд и преживеала два дена пловејќи во гумен чамец во близина на Грција.  Штајн му помагала на Британецот Мајк да ја пренесе јахтата од југот на Турција до Атина. Но, во текот на патувањето, одлучила да ги „протегне нозете" и во петокот со гумен чамец тргнала кон островот Фолегандрос. Кога тргнала назад, едната весла и паднала во вода, а силниот ветар ја носел кон отвореното море.

Штајн била цели 37 часа на отворено море, а се замотала во пластични кеси за да ја задржи топлината.

Таа е искусна морнарка, па на главата ставила црвена кеса и користела огледало за да привлече внимание.

Грчката крајбрежна стража ја пронашла на 101 километар северно од Крит, најголемиот грчки остров и ја однеле во болница. 

Можеби ќе ве интересира

ДЕТАЛИ ЗА УБИСТВОТО ЗА КОЕ СЕ ЗБОРУВАШЕ СО ГОДИНИ - еве како е убиена српската пејачка

ДЕТАЛИ ЗА УБИСТВОТО ЗА КОЕ СЕ ЗБОРУВАШЕ СО ГОДИНИ - еве како е убиена српската пејачка

БУГАРСКИ БИЗНИСМЕН ГО ОБВИНУВА БОРИСОВ ЗА РЕКЕТ - нему и на министерот за финансии им дадов 30 милиони евра

БУГАРСКИ БИЗНИСМЕН ГО ОБВИНУВА БОРИСОВ ЗА РЕКЕТ - нему и на министерот за финансии им дадов 30 милиони евра

Како Грците ќе се грижат за здравјето за туристите?

Како Грците ќе се грижат за здравјето за туристите?

ДЕБЕЛА СНЕЖНА ПОКРИВКА: На Балканот наврнаа 70 сантиметри снег

ДЕБЕЛА СНЕЖНА ПОКРИВКА: На Балканот наврнаа 70 сантиметри снег

ГРЦИЈА ОФИЦИЈАЛНО ПОТВРДИ: Добредојде за српските туристи од 15.јуни

ГРЦИЈА ОФИЦИЈАЛНО ПОТВРДИ: Добредојде за српските туристи од 15.јуни

ГРЦИЈА ПОПУШТА: На бродовите и траектите за 10 проценти повеќе патници

ГРЦИЈА ПОПУШТА: На бродовите и траектите за 10 проценти повеќе патници

СЕ ОТВОРААТ БИЗНИСИТЕ: Грција на 1 јули ќе биде вратена во нормала

СЕ ОТВОРААТ БИЗНИСИТЕ: Грција на 1 јули ќе биде вратена во нормала

(ФОТО) ПОГОДЕН СЕВЕРОТ НА ХРВАТСКА: Паѓаше град со големина на лешник

(ФОТО) ПОГОДЕН СЕВЕРОТ НА ХРВАТСКА: Паѓаше град со големина на лешник

ХРВАТСКА: Цела куќа со базен може да се изнајми за 114 евра

ХРВАТСКА: Цела куќа со базен може да се изнајми за 114 евра