12 Август, 2020
0.0178

Три месеци ниту една европска земја нема да може да го набави лекот Ремдесивир

Објавено во: Свет, Корона Вирус 01 Јули, 2020

Германија има залихи, а другите земји нема да можат да купат лек кој помага во третманот на заболени од Ковид -19. 

САД ја набави целата светска резерва на лекот Ремдесивир кој се покажа успешен во лекувањето на коронавирусот. 

Во следните три месеци ниту една европска земја ќе нема можност да го набави овој лек, откако администрацијата на американскиот претседател Доналд  Трамп купи повеќе од 500.000 дози што е вкупно производство за јули, август и септември.

Германија засега обезбедила доволни резерви од лекот „ремдесивир“ и очекува производителот „Gilead“ да обезбеди доволно од овој лек за идните потребни, објави во средата германското министерство за здравство.

Ремдесивир е првата одобрена терапија за вирусот од американските здравствени власти.  

Истражувањата покажаа дека овој лек го забрзува заздравувањето за четири дена, кај пациентите кои се во болница и се со тешки симптоми, а во исто време ја намалува и смртноста од вирусот. Лекот беше произведен пред 5 години за лекување на еболата, но не ги даде очекуваните резултати.

Инаку, Македонија ќе се вклучи во заедничка набавка на лекот Ремдесивир. 

Европската агенција за лекови препорача одобрување на лекот ремдесивир за пациенти со коронавирус.

Можеби ќе ве интересира

Во Кина вирусот стигнал од Еквадор

Во Кина вирусот стигнал од Еквадор

Вреќи со огномет имало во пристаништето во Бејрут?

Вреќи со огномет имало во пристаништето во Бејрут?

ВИРУСОТ ИМ СЕ ВРАТИ: Внесен е преку смрзната храна?

ВИРУСОТ ИМ СЕ ВРАТИ: Внесен е преку смрзната храна?

КРИЗА ВО БЕЛОРУСИЈА: Светлана Тихановскаја избега во Литванија

КРИЗА ВО БЕЛОРУСИЈА: Светлана Тихановскаја избега во Литванија

Се преселила во Норвешка и објасни зошто не сака да се врати дома

Се преселила во Норвешка и објасни зошто не сака да се врати дома

Да се спроведат масовни тестирања, бара Европската агенција за инфективни болести

Да се спроведат масовни тестирања, бара Европската агенција за инфективни болести

Eксперти открија што имало во пристаништето во Бејрут

Eксперти открија што имало во пристаништето во Бејрут

Русија денеска прва во светот ја регистрираше вакцината против коронавирусот, Путин ја објави веста

Русија денеска прва во светот ја регистрираше вакцината против коронавирусот, Путин ја објави веста

ОН: Либан две и пол недели без леб

ОН: Либан две и пол недели без леб