23 Февруари, 2020
0.0233

Тргнат банерот со „северномакедонска“ кујна на саемот во Берлин

Објавено во: Економија 22 Јануари, 2020

Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство, стави нов банер на македонскиот штанд на саемот за храна и земјоделство „Зелена недела“ кој се одржува во Берлин. Оттаму информираат дека била направена „техничка грешка“ и дека сега е поправена. Имено од завчера на социјалните медиуми имаше бурни реакции што на рекламниот банер на Саемот беше напишано North Macedonian cuisine наместо Macedonian cuisine. На Саемот Македонија ја претставува фирмата Кадино, а таму на лице место се прават буреци, јадење кое се смета за традиционално во нашата земја.

 

„Веднаш по реакцијата од страна на МЗШВ до организаторот на саемот, е направен нов рекламен банер којшто е веќе поставен на македонскиот штанд на саемот. Имено, првичниот банер беше предлог на компанијата Кадино, којашто дизајнот го има препратено до организаторот на саемот. При тоа, направена е техничка грешка при преводот, за која што МЗШВ веднаш реагираше до организаторот, и во најбрз рок се подготви нов рекламен банер, стои во објавата од Министерството за земјоделство

Оттаму велат и дека МЗШВ веќе работи на покренување на постапка за утврдување на одговорноста кај лицата од министерството вклучени и задолжени во организацијата на саемот. 

Информираат и дека денеска македонскиот штанд го посетил светски познатиот критичар за храна, Дирк Хофман, кој го оценил македонскиот бурек како еден од највкусните и најуникатните традиционални производи. 


Штандот на МЗШВ бил еден од најпосетените на саемот, а дневно биле поделени над 300 пити, бурек и останати пецива. 

Можеби ќе ве интересира

НОВИ ВРАБОТУВАЊА: Министерката Ангеловска очекува невработеноста да се намали на 16 отсто

НОВИ ВРАБОТУВАЊА: Министерката Ангеловска очекува невработеноста да се намали на 16 отсто

РАЗЛИКA ВО ПЛАТИ: Со четири месеци работа земаат колку еден програмер

РАЗЛИКA ВО ПЛАТИ: Со четири месеци работа земаат колку еден програмер

Компаниите бараат владеење на правото, со Италија има можност за поголема соработка

Компаниите бараат владеење на правото, со Италија има можност за поголема соработка

Анѓушев на 98 години - Стопанска комора: Порано проблемот беа финансиите, сега кадарот

Анѓушев на 98 години - Стопанска комора: Порано проблемот беа финансиите, сега кадарот

ЛЕСНО НАОЃААТ РАБОТА, А ИМААТ И НАЈГОЛЕМА ПЛАТА: Зошто е добро да се биде програмер во Македонија

ЛЕСНО НАОЃААТ РАБОТА, А ИМААТ И НАЈГОЛЕМА ПЛАТА: Зошто е добро да се биде програмер во Македонија

Водоводни дефекти на неколку улици, проблемот во Гази Баба саниран

Водоводни дефекти на неколку улици, проблемот во Гази Баба саниран

ТОП ПЕТ НАЈПЛАТЕНИ ПРОФЕСИИ: Каде се „кријат“ највисоките плати во земјава

ТОП ПЕТ НАЈПЛАТЕНИ ПРОФЕСИИ: Каде се „кријат“ највисоките плати во земјава

ОПОЗИЦИЈАТА КРИТИКУВА, ВЛАСТА СМИРУВА: Јавниот долг расте а се наѕира и нова еврообврзница

ОПОЗИЦИЈАТА КРИТИКУВА, ВЛАСТА СМИРУВА: Јавниот долг расте а се наѕира и нова еврообврзница

Колку пари има во бизнисот со продажба на очила за сонце

Колку пари има во бизнисот со продажба на очила за сонце