20 Октомври, 2020
0.0271

Третина од антикризниот пакет е од буџетот: Македонија ќе позајмува пари

Објавено во: Економија 27 Септември, 2020

Македонија ќе позајми пари за да ги сервисира обврските годинава. Четвртиот пакет мерки вреди 470 милиони евра од кои 100 милиони евра се во кредити од Европската инвестициска банка, кои ќе се доделуваат преку Развојната банка на Македонија. Дел се ослободувања кои нема да имаат финансиски импликации. 

Премиерот Зоран Заев рече дека вкупно 160 милиони евра се од буџетот, додека другите средства се од оложување на аконтации, кредити. Сепак не прецизираше како и од каде ќе се позајмува.

„Водиме комплетна грижа за јавниот долг. Оваа година доспеваат најмногу обврски за отплата или вкупно 1,147 милијарди евра. Редовно ги враќаме обврските, но заедно со министрите правиме пакети да го поддржиме стопанство, рече Заев.

Тој вели дека не може да се пресмета колку ќе се зголеми јавниот долг.  


Можеби ќе ве интересира

Кои се Кинезите кои се збогатија од корона кризата?

Кои се Кинезите кои се збогатија од корона кризата?

Пандемијата придонесе за скок на цената на златото

Пандемијата придонесе за скок на цената на златото

Мартенс со барање до македонската Влада: На германските инвеститори им треба предвидлива криза

Мартенс со барање до македонската Влада: На германските инвеститори им треба предвидлива криза

Ејуп Рустеми од Пошта на местото на Китанов во Државни патишта, денеска избор на директори

Ејуп Рустеми од Пошта на местото на Китанов во Државни патишта, денеска избор на директори

Huawei е подготвен да докаже дека нема закана за безбедноста од нивната мрежа

Huawei е подготвен да докаже дека нема закана за безбедноста од нивната мрежа

ТТК Банка предупредува на лажно претставување со злоупотреба на името на Банката

ТТК Банка предупредува на лажно претставување со злоупотреба на името на Банката

Се уште нема списоци за платежни картички на повидок, СДСМ вели дека законските измени ќе бидат наскоро

Се уште нема списоци за платежни картички на повидок, СДСМ вели дека законските измени ќе бидат наскоро

И во Македонија има спортски клубови што прават профити! Кои се тие?

И во Македонија има спортски клубови што прават профити! Кои се тие?

КОИ СЕ СТРУМИЧКИТЕ ФИРМИ ЗА КОИ ПРОГОВОРИ КОСТОВСКИ - од СДСМ велат: немаме ништо со лошото работење на Еуростандард

КОИ СЕ СТРУМИЧКИТЕ ФИРМИ ЗА КОИ ПРОГОВОРИ КОСТОВСКИ - од СДСМ велат: немаме ништо со лошото работење на Еуростандард