26 Септември, 2020
0.0225

ТРАМП СО НОВА ЗАКАНА ЗА ЕВРОПА: „Ако нема договор, ќе има царини на автомобилите“

Објавено во: Свет 22 Јануари, 2020

Американскиот претседател Доналд Трамп повторно и се закани на Европската унија, велејќи дека доколку не се постигне договор меѓу САД и ЕУ, Америка ќе наметне данок од 25 проценти на увозот на автомобили од Европа.

- Потешко е да се преговара со Европската унија отколку со некој друг. Тие ја користат нашата земја со години - изјави Трамп за „Фокс њуз“ во Давос, каде е во тек Светскиот економски форум.

Тој ја повтори својата закана за царините.

На крајот, ќе биде многу лесно, бидејќи ако не можеме да постигнеме договор, ќе мора да ставиме 25 проценти данок на нивните автомобили - рекол тој.

Претходно, американскиот министер за финансии Стивен Мнухин, предупреди дека Вашингтон ќе наметне царини за увозот на автомобили од ЕУ, ако Европејците продолжат да инсистираат на предложениот дигитален данок, насочувајќи се претежно на американските технолошки гиганти како Гугл, Епл, Фејсбук и Амазон.

- Ако тие сакаат произволно да наметнат данок на нашите дигитални компании, ние ќе ги разгледаме и произволните даноци на нивните автомобилски компании, рече Мнухин на форумот во Давос.

Претходниот ден, Трамп одржа говор во кој се пофали за американската економија и постигнувањето договор со Кина, со кој со месеци беше во трговски конфликт.

Можеби ќе ве интересира

(ФОТО) ТЕРОРИСТИЧКИ НАПАД ВО ПАРИЗ: Двајца луѓе се избодени со нож

(ФОТО) ТЕРОРИСТИЧКИ НАПАД ВО ПАРИЗ: Двајца луѓе се избодени со нож

Коронавирусот создал мутација, ќе изгубиме способност да го контролираме?

Коронавирусот создал мутација, ќе изгубиме способност да го контролираме?

ПРВИ ВО СВЕТОТ: Град има колективен имунитет на коронавирусот

ПРВИ ВО СВЕТОТ: Град има колективен имунитет на коронавирусот

Кристијан Дростен тврди дека пандемијата сега ќе почне, а Германија не е подготвена

Кристијан Дростен тврди дека пандемијата сега ќе почне, а Германија не е подготвена

АКО САКААТ ДА ПИЈАТ КАФЕ, ДА ДАДАТ ПОДАТОЦИ: Сите гости ќе се проверуваат по список

АКО САКААТ ДА ПИЈАТ КАФЕ, ДА ДАДАТ ПОДАТОЦИ: Сите гости ќе се проверуваат по список

(ВИДЕО) ФРАНЦИЈА: Tројца мажи тепале жена на улица бидејќи носела кратко здолниште

(ВИДЕО) ФРАНЦИЈА: Tројца мажи тепале жена на улица бидејќи носела кратко здолниште

Инфектологот Фаучи кажа кога светот ќе се врати во нормала

Инфектологот Фаучи кажа кога светот ќе се врати во нормала

„Џонсон и Џонсон“ стартуваат големо испитување за нивната вакцина „со еден истрел“

„Џонсон и Џонсон“ стартуваат големо испитување за нивната вакцина „со еден истрел“

Во Европа се враќаат рестрикциите, Македонија размислува за истото

Во Европа се враќаат рестрикциите, Македонија размислува за истото