21 Април, 2018
0.0769

(ГАЛЕРИЈА) ТРАДИЦИОНАЛНО ОБРАЌАЊЕ: Иванов жали што се притворени пратеници, критикува медуми, обвини за реваншизам

Објавено во: Македонија, Галерија 26 Декември, 2017

Во тек е традиционалното годишно обраќање на шефот на државата во Собранието.

Оттаму претседателот Ѓорѓе Иванов упати низа критики за власта, но и за медиумите, изнесе низа критики за реваншизам и жалење за притворените пратеници и граѓани од 27 април.

Иванов рече дека е крајно време да се соочиме со вистината и креирањето на лажни вести во медиумите, на социјалните мрежи и интернет.

Се осврна и на потребата од борба против корупцијата и организиран криминал но и за реформите во судството.

Сепак тој дел од обраќањето посвети на и на последните приворање на дел од пратениците кои се гонат за инцидентите од 27 април кога толпа народ упадна во Собрание и нападна пратеници. 

Во однос на оваа тема Иванов рече дека секој кој постапил спротивно на Уставот и законот, треба соодветно да одговара, но и дека одмаздата води кон одмазда.

„Граѓаните имаат права на одбрана. За жал видовме граѓани од „Заедничка Македонија“ и пратеници кои беа апсени или обвинети за тероризам…Правдата завршува таму каде што реваншизмот започнува. Затоа постојано повикував на смирување на тензиите и на разумно однесување. Мора да ја вратиме културата на политички дијалог. Лидерите на власта и опозицијата треба да имаат нормална комуникација во интерес на граѓаните.  Во државата како политичка заедница сосема е нормлано да не се согласуваат сите, но не е нормално да се уништуваат поради тие различности“, потенцира Иванов.

Тој рече дека наредната година е можност НАТО да ја исправи неправдата од Букурешт.

ФОТО ФАКТОР

Можеби ќе ве интересира

Познато кој ќе го организира одбележувањето на 1.000 години од Охридската архиепископија

Познато кој ќе го организира одбележувањето на 1.000 години од Охридската архиепископија

(ФОТО) Сообраќајка пред Собрание

(ФОТО) Сообраќајка пред Собрание

Приведена девојката која пушеше џоинт во Скопје?

Приведена девојката која пушеше џоинт во Скопје?

Што ќе донесе новата средба Димитров - Коѕијас во Виена?

Што ќе донесе новата средба Димитров - Коѕијас во Виена?

Груевски; Судењето повторно продолжува надвор од работното време

Груевски; Судењето повторно продолжува надвор од работното време

Ја тепал невенчаната сопруга, по што и го грабнал детето

Ја тепал невенчаната сопруга, по што и го грабнал детето

Шекеринска: Важно е преговарачкиот процес со Грција да успее

Шекеринска: Важно е преговарачкиот процес со Грција да успее

(ВИДЕО) Змија снимена во студентскиот дом „Стив Наумов“

(ВИДЕО) Змија снимена во студентскиот дом „Стив Наумов“

Му го украле мерцедесот додека бил во аптека

Му го украле мерцедесот додека бил во аптека