18 Април, 2021
0.0261

Топалов се сложува со Георгиевски и вели дека нашата историографија е заснована врз лаги

Објавено во: Македонија 01 Март, 2021

Бугарија е најомразениот непријател на Македонците, вели Кирил Топалов, член на бугарскиот дел од Заедничката македонско-бугарска комисија за прашања од историјата и образованието.

„Не се согласуваме со изјавите, на пример, дека во средниот век немало бугарски народ, туку „македонски“, дека Светите браќа Кирил и Методиј не се Бугари, туку „Македонци“, и дека тие создале азбука не на бугарски јазик туку на македонски јазик, кој подоцна преминал на другите словенски народи, вклучително и на бугарскиот. Не се согласуваме дека Цар Самоил ја создал големата и моќна „македонска“ држава и ги поробил „Бугарите“, Србите, Албанците, Грците и другите, не се согласуваме дека Гоце Делчев не е Бугарин, туку Македонец, дека Браќата Миладинови, Григор Парличев, Рајко Жинзифов и ред други бугарски национални преродбеници се „Македонци“, а не „Бугари“. Целата нивна историографија е заснована врз лаги и несовесни фалсификати на историски факти“, истакнал Топалов во интервју за бугарскиот портал „trud.bg“. 

Тој вели дека политиката во Македонија кон нив е одредена од „длабоката држава водена од белградските служби, како што изјави поранешниот премиер Љубчо Георгиевски“.

Можеби ќе ве интересира

Комисијата за заразни болести не исклучува уште една недела рестриктивни мерки

Комисијата за заразни болести не исклучува уште една недела рестриктивни мерки

Мирослав Богдановски е вториот пратеник од владеачкото мнозинство кој излезе од изолација за да гласа во Собрание

Мирослав Богдановски е вториот пратеник од владеачкото мнозинство кој излезе од изолација за да гласа во Собрание

Антонио Милошоски: За некои граѓани нема амбулантно возило, но за некои функционери има во секое време

Антонио Милошоски: За некои граѓани нема амбулантно возило, но за некои функционери има во секое време

Заврши сагата, сите пратеници ги изгласаа законите за економска помош на граѓаните и компаниите

Заврши сагата, сите пратеници ги изгласаа законите за економска помош на граѓаните и компаниите

Бојан Маричиќ: Позитивните пратеници на СДСМ се присутни во Собранието согласно сите протоколи

Бојан Маричиќ: Позитивните пратеници на СДСМ се присутни во Собранието согласно сите протоколи

Апасиев од собраниската говорница до двајцата позитивни присутни пратеници на СДСМ: Први ќе одите во затвор кога ќе падне режимот

Апасиев од собраниската говорница до двајцата позитивни присутни пратеници на СДСМ: Први ќе одите во затвор кога ќе падне режимот

СДСМ собра мнозинство: 60 пратеници во сала и двајца во изолација во кабина

СДСМ собра мнозинство: 60 пратеници во сала и двајца во изолација во кабина

Пратеничката на СДСМ пристигна со Брза помош во Собрание

Пратеничката на СДСМ пристигна со Брза помош во Собрание

Жан Митрев: Го посетивме момчето што го доби новото срце, насмевките на докторите се доказ дека е во добра состојба

Жан Митрев: Го посетивме момчето што го доби новото срце, насмевките на докторите се доказ дека е во добра состојба