02 Декември, 2022
0.0289

„Тоа е голем проблем за нас“: Се огласи Кремљ по нападите дека Русија ги саботирала гасоводите

Објавено во: Свет 28 Септември, 2022

Добивај вести на Viber

Тврдењата дека Русија стои зад можниот напад на гасоводите „Северен тек“ се „глупави“, изјави во вторникот портпаролот на Кремљ, додавајќи дека Москва забележува нагло зголемување на профитот на американските компании кои снабдуваат гас во Европа.

Портпаролот на Кремљ Дмитриј Песков во дневната конференциска врска со новинарите изјави дека инцидентот треба да се истражи и дека рокот за поправка на оштетените гасоводи не е познат.

Европа ги истражува наводите на Германија, Данска и Шведска за напади кои предизвикаа истекување на гас од два руски гасоводи во Балтичкото Море. 

„Тоа е сосема предвидливо и предвидливо глупаво“, рече Песков за тврдењата дека Русија можеби е одговорна за наводниот напад.

„Тоа е голем проблем за нас затоа што, пред сè, и двете линии Северен тек 2 се полни со гас - целиот систем е подготвен да пумпа гас, а гасот е многу скап...Сега гасот оди во воздухот“, изјави портпаролот на Кремљ.

„Пред да поднесеме какви било тврдења, треба да почекаме истрага за овие пукнатини, без разлика дали имало експлозија или не“, истакна Песков. Информации за инцидентот може да се очекуваат од Данска и Шведска, додаде тој.

Норд стрим АГ, операторот на мрежата, во вторникот објави дека три од четирите крајбрежни линии на гасоводниот систем Северен тек претрпеа „невидена“ штета за еден ден. Гасоводот Северен тек не испорачуваше гас до моментот на инцидентот.

Северен тек 1 објави значителен пад на притисокот предизвикан од истекување на гас од двете линии на гасоводот, додека Северен тек 2 пријави ненадеен пад на притисокот во линијата А во понеделникот.

НАПАДНАТИ СЕВЕРЕН ТЕК 1 И 2, ЕКСПЛОЗИИТЕ СЕ ПОД МОРЕ? „Ако е саботажа ќе следи страшен одговор“, се закани Европа


Наградата се доделува на котирано друштво, избрано со гласање преку онлајн анкета на веб страниците на Берзата и интернет порталот „Фактор“, кој е партнер на Берзата во доделувањето на оваа награда. Гласањето се врши паралелно на двете веб страници и акцијата на издавачот што ќе има најмногу гласови од двете анкети збирно, ќе биде прогласена за Акцијата на годината по избор на јавноста за 2022 година.
Предмет на анкетата е листа од десет котирани акции, избрани врз основа на остварениот промет и транспарентноста во нивното работење.

Можеби ќе ве интересира

Фон дер Лајен навлече гнев со објавата за загинати 100.000 украински војници

Фон дер Лајен навлече гнев со објавата за загинати 100.000 украински војници

(ВИДЕО) Во која земја се наоѓа најстариот ресторан во светот?

(ВИДЕО) Во која земја се наоѓа најстариот ресторан во светот?

Медведев: Киевските сатанисти дојдоа во Украинската православна црква

Медведев: Киевските сатанисти дојдоа во Украинската православна црква

(ВИДЕО) НОВ ГАФ: Бајден направи грешка на средбата со Макрон

(ВИДЕО) НОВ ГАФ: Бајден направи грешка на средбата со Макрон

Путин планирал убиство на украинското раководство или се надевал дека ќе избегаат од Украина

Путин планирал убиство на украинското раководство или се надевал дека ќе избегаат од Украина

Koj e најевтиниот град за живот во светот?

Koj e најевтиниот град за живот во светот?

Путин паднал по скали во неговата резиденција - дали навистина е болен?

Путин паднал по скали во неговата резиденција - дали навистина е болен?

На аукција ќе оди јахтата на Медведчук која се наоѓа во Трогир

На аукција ќе оди јахтата на Медведчук која се наоѓа во Трогир

ПУТИН И ШОЛЦ РАЗГОВАРАЛЕ ЕДЕН ЧАС: „Политиката ви е деструктивна“, предупредил Путин

ПУТИН И ШОЛЦ РАЗГОВАРАЛЕ ЕДЕН ЧАС: „Политиката ви е деструктивна“, предупредил Путин