16 Мај, 2021
0.0238

Тивко замина Митко Аврамоски, еден од најгласните од семејствата на загинатите кај Ласкарци

Објавено во: Македонија 20 Април, 2021

Денеска продолжува судењето за случајот со автобуската несреќа кај Ласкарци во која загинаа 16 патници а повеќе од 30 беа повредени. Еден од загинатите за жал беше и младиот Бобан Аврамоски чиј родител Митко беше еден од најпосветените во судскиот процес. За жал тој не го дочека денешното рочиште. Починал вчера на 55 години, од срцев удар. 

Митко Аврамоски, јавува Сител, беше еден од најгласните од семејствата на жртвите во несреќата и се бореше за правда. Бил вработен во МВР- Гостивар.

Новото рочиште за случајот „Ласкарци“ ќе се одржи денеска, а обвинети се сопственикот на „Дурмо Турс“, Дурмиш Белули, одговорниот за транспорт, Ремзи Мифтари, возачот на автобусот Маноил Трифуновски и уште тројца вработени во станицата за технички преглед во сопственост на Белули.

Автобуската несреќа се случи на 13 февруари во 2019 година кај селото Ласкарци, а според обвинението, главната причина за несреќата се неисправните сопирачки на автобусот и брзото возење.


Можеби ќе ве интересира

Димитров за „Та Неа“ објасни каде е „заглавена“ Македонја на патот кон ЕУ

Димитров за „Та Неа“ објасни каде е „заглавена“ Македонја на патот кон ЕУ

Во изминатите 24 часа во ковид центрите во Скопје се хоспитализирани 17 нови пациенти

Во изминатите 24 часа во ковид центрите во Скопје се хоспитализирани 17 нови пациенти

СДСМ на Конгрес бира заменик-претседател и членови на Централниот и Надзорниот одбор

СДСМ на Конгрес бира заменик-претседател и членови на Централниот и Надзорниот одбор

Грците не пропуштаат патници без ПЦР тест или комплетна имунизација

Грците не пропуштаат патници без ПЦР тест или комплетна имунизација

По грешка му ја вбризгале втората доза од „Спутник V“, сега ќе се ревакцинира со првата

По грешка му ја вбризгале втората доза од „Спутник V“, сега ќе се ревакцинира со првата

Под знак прашалник е судбината на 50.000 дивоградби

Под знак прашалник е судбината на 50.000 дивоградби

Во кои градови има најмалку активни случаи на коронавирусот?

Во кои градови има најмалку активни случаи на коронавирусот?

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Стигнаа 100.000 кинески вакцини, бројот на заразени со коронавирусот се намалува

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Стигнаа 100.000 кинески вакцини, бројот на заразени со коронавирусот се намалува

Ректорот Јанкуловски: Препознавам дискриминизација во имунизацијата на професорите по универзитети

Ректорот Јанкуловски: Препознавам дискриминизација во имунизацијата на професорите по универзитети