21 Април, 2021
0.0217

Тиодоровиќ: Во вторник ќе бараме поостри мерки, младите не се тестираат и ја „сејат“ короната

Објавено во: Балкан 06 Март, 2021

Ние од медицинскиот дел на Кризниот штаб не сме задоволни од ова ниво на мерки, побаравме далеку построги мерки за подолг период, бидејќи беа потребни најмалку десет дена за добар резултат, рече епидемиологот и член на Кризниот штаб проф . Д-р Бранислав Тиодоровиќ, коментирајќи ја вчерашната одлука на Кризниот штаб, која беше донесена и од Владата на Србија.

Да потсетиме, од денес напладне до понеделник во 6 часот, скоро сè е затворено. Угостителските објекти и продавниците не работат, а отворени се само продавници за храна, аптеки и бензински пумпи. Донесени се и посебни мерки за ски-центрите. 

За овие два дена, како што вели д-р Тиодоровиќ, луѓето треба да разберат дека ситуацијата е сериозна.

„Имаме и друг проблем, а тоа е дека младите не одат на тестирање и го сеат вирусот“, нагласува лекарот.

Како што објаснува професорот Тиодоровиќ, вирусот е сè уште присутен и циркулира, што може да се види во секојдневната статистика.

Значи, ќе работи само она што е потребно за живот, храна, аптеки, гориво, а воедно ова беше пресвртница за затворање на ски-центрите за претстојниот викенд, бидејќи голем број луѓе сè уште патуваат, а од таму доаѓаат заразени. Хотелите ќе работат нормално, но нема кафулиња, ресторани, лично сметам дека требаше да се направи порано“, вели професорот за „Блиц. рс“.

Од понеделник средношколците ќе учат онлајн, со услов да следат некои нови мерки во вторник, по анализата за викендот.

Ако нема напредок, во вторник ќе побараме да се почитува апсолутно сè што бараме, а тоа се построги мерки. Имавме многу тешка сесија, моравме да влеземе во сериозни разговори, за луѓето да разберат дека ситуацијата е сериозна. Имаме проблем што болниците во Белград или се полни или се пред пополнување, мора да размислиме што понатаму. Ние инсистиравме на ригорозна контрола на мерките со примена на кривичниот закон за оние кои не ги почитуваат мерките, а тоа особено се однесува на оние кои организираат забави. Секоја локална заедница мора да биде одговорна за својата состојба“, вели епидемиологот.

Професорот посочува и на нов феномен, а тоа е дека младите кои добиваат симптоми не одат на тестирање, но доколку имаат поблага клиничка слика, не се обидуваат да одат на лекар, ниту остануваат во самоизолација, што е многу опасно.

извор: Блиц.рс

Можеби ќе ве интересира

(ВИДЕО) ЗАБАВА ВО БиХ: Човек пукал со митралез

(ВИДЕО) ЗАБАВА ВО БиХ: Човек пукал со митралез

Нема да нè примат во ЕУ, тврди Вучиќ

Нема да нè примат во ЕУ, тврди Вучиќ

Хрватите во просек заработуваат по 930 евра

Хрватите во просек заработуваат по 930 евра

ВАКЦИНАЦИЈАТА И МЕРКИТЕ ДАДОА РЕЗУЛТАТ - во Србија овој вторник 600 заразени помалку од претходниот

ВАКЦИНАЦИЈАТА И МЕРКИТЕ ДАДОА РЕЗУЛТАТ - во Србија овој вторник 600 заразени помалку од претходниот

СТРОГИ ПРАВИЛА ВО ГРЦИЈА: Кој ќе ја напушти плажата на која е пријавен ќе плати 300 евра и ќе биде протеран

СТРОГИ ПРАВИЛА ВО ГРЦИЈА: Кој ќе ја напушти плажата на која е пријавен ќе плати 300 евра и ќе биде протеран

ХАОС СО ВАКЦИНИТЕ ВО ХРВАТСКА! Граѓаните еден врз друг пред саемот во Загреб за да дојдат на ред

ХАОС СО ВАКЦИНИТЕ ВО ХРВАТСКА! Граѓаните еден врз друг пред саемот во Загреб за да дојдат на ред

ДОБРИ ВЕСТИ ЗА КИНЕСКАТА ВАКЦИНА, СТИГНАА ОД ОАЕ - во 93 отсто од случаите штити од потешки облици на корона, а еве дали има смртни исходи

ДОБРИ ВЕСТИ ЗА КИНЕСКАТА ВАКЦИНА, СТИГНАА ОД ОАЕ - во 93 отсто од случаите штити од потешки облици на корона, а еве дали има смртни исходи

Даниел Митов од ГЕРБ е кандидат за премиер на Бугарија - Радев денеска ќе му го врачи мандатот

Даниел Митов од ГЕРБ е кандидат за премиер на Бугарија - Радев денеска ќе му го врачи мандатот

(ВИДЕО) ОПЕРИРАН Е ИТНО БОЈКО БОРИСОВ - од болница кажа кој е неговиот предлог за премиер

(ВИДЕО) ОПЕРИРАН Е ИТНО БОЈКО БОРИСОВ - од болница кажа кој е неговиот предлог за премиер