22 Октомври, 2020
0.0302

Тевдовски заминал во ММФ, Ангеловска се враќа на бизнисот

Објавено во: Економија 23 Септември, 2020

Драган Тевдовски поранешниот министер за финансии ќе работи во Меѓународниот монетарен фонд во Вашингтон. Според информациите тој веќе е таму. 

Тевдовски е професор на Економскиот факултет во Скопје. 

Тој беше сменет од позицијата министер за финансии кога премиерот Зоран Заев најавуваше „метла“ на кадри во минатиот владин состав. Во ноември лани беше предложен за нов независен член на Надзорниот одбор на Универзална Инвестициона Банка АД.  

На министерската позиција го наследи непартиска личност, бизнисменката Нина Ангеловска. 

Ангеловска впрочем беше таа која соопшти дека Владата се откажува од прогресивното оданочување што пак го промовираше самиот Тевдовски. Бизнис заедницата замери за тие измени и Тевдовски беше сменет.

Ангеловска пак не доби функција во извршната власт во новиот владин состав. На нејзино место во министерството за финансии седна Фатмир Бесими. Ангеловска не е присутна во јавноста и не се огласува на социјалните мрежи иако претходно беше доста активна. Вчера само ја смени фотографијата на официјалната страница, каде сега стои дека е претприемач, а поранешен министер за финансии.


Можеби ќе ве интересира

Во балканска земја половина милион луѓе остануваат без работа

Во балканска земја половина милион луѓе остануваат без работа

Колку самохрани родители ќе добијат платежни картички?

Колку самохрани родители ќе добијат платежни картички?

ПАУНОВСКИ: Ги чекаме новите законски решенија за да можеме да затвораме, но високите бројки не доаѓаат само од локалите, туку и од приватните забави

ПАУНОВСКИ: Ги чекаме новите законски решенија за да можеме да затвораме, но високите бројки не доаѓаат само од локалите, туку и од приватните забави

Генерали Инвестментс: Неизвесната есен ветува зголемена нестабилност

Генерали Инвестментс: Неизвесната есен ветува зголемена нестабилност

ГРАШКОСКА: Локалите да ги почитуваат и новите мерки, за една недела седум кривични пријави против угостителски објекти, од кои две за свадби

ГРАШКОСКА: Локалите да ги почитуваат и новите мерки, за една недела седум кривични пријави против угостителски објекти, од кои две за свадби

Бектеши уверува: Ќе има субвенции за октомвриските плати

Бектеши уверува: Ќе има субвенции за октомвриските плати

Ја доведе Пошта до пропаст, а не одговараше: Се бара одговорност од Ејуп Рустеми

Ја доведе Пошта до пропаст, а не одговараше: Се бара одговорност од Ејуп Рустеми

Нови 2.239 невработени минатиот месец поради ковид-кризата

Нови 2.239 невработени минатиот месец поради ковид-кризата

Шверцот со нелегален тутун зема замав на пазарите во Македонија

Шверцот со нелегален тутун зема замав на пазарите во Македонија