14 Јули, 2020
0.0180

Теона Стругар Митевска: Човекот се адаптира на секоја ситуација и тоа ме инспирира во новиот филм

Објавено во: Стил 04 Јуни, 2020

Новиот филм во развој на Теона Стругар Митевска, „Најсреќниот човек на светот“, по сценарио на Елма Татарагиќ и Митевска, кон крајот на месецов ќе биде претставен на програмата за развој на проекти „Ателjе“ на Канскиот филмски фестивал во изострена селекција на 15 филмски проекти од целиот свет. „Ателје“ е престижна платформа за претставување на нови сценарија и следува по финансиската поддршка што новиот проект на Митевска претходно ја доби на Сараевскиот филмски фестивал, каде освои прва награда за развој од Еуримаж.

Со тоа, „Најсреќниот човек на светот“ уште во раната фаза на подготовка веќе развива високи очекувања, отворени со досегашните проекти на Митевска, особено со многу наградуваниот претходен филм од креативната работилница на „Сестрите и братот Митевски“ – „Господ постои, нејзиното име е Петрунија“.


Можеби ќе ве интересира

Дефинитивно, промена во начинот на облекување ќе има: Интервју со дизајнерката Катарина Лука

Дефинитивно, промена во начинот на облекување ќе има: Интервју со дизајнерката Катарина Лука

Интервју со Бобан Милошески: Специјалната војска „Авалон“ ќе се бори до последен момент

Интервју со Бобан Милошески: Специјалната војска „Авалон“ ќе се бори до последен момент

Сакате да се збогатите? Одете во Мариово, Стогово и Куманово

Сакате да се збогатите? Одете во Мариово, Стогово и Куманово

Женска политичка модна битка: Која од нашите политичарки во изборна кампања остава стилски впечаток?

Женска политичка модна битка: Која од нашите политичарки во изборна кампања остава стилски впечаток?

Првата македонска ултрамаратонка што го истрча Мон Блан моментно тренира трчајќи по ќерката: Приказната на Светлана Стојаноска Ивановска

Првата македонска ултрамаратонка што го истрча Мон Блан моментно тренира трчајќи по ќерката: Приказната на Светлана Стојаноска Ивановска

На моето дете ќе му кажам дека сурогат мајка ми помогна да го донесам на свет: Искрено со Весна, за борбата да се оствари како мајка

На моето дете ќе му кажам дека сурогат мајка ми помогна да го донесам на свет: Искрено со Весна, за борбата да се оствари како мајка

ФОТО: Бектеши и честита роденден на сопругата

ФОТО: Бектеши и честита роденден на сопругата

Фотогалерија од Градиште: Безбедносните мерки заборавени

Фотогалерија од Градиште: Безбедносните мерки заборавени