13 Јули, 2020
0.0345

ТЕНЗИЈА ВО ЦРНА ГОРА: Притвор за Владиката Јоаникиј и седум свештеници поради одржана литија

Објавено во: Балкан 13 Мај, 2020


Владиката будванско никшички Јоаникије и седум свештеници на Српската православна црква, кои беа изведени во полициско сослушување во својство на граѓани синоќа околу 22 часот за одржување на литургијата во Никшиќ, околу 3 часот утрово се однесени и на распит во обвинителството, објави „Блиц“.

„Тие се обвинети за кривично дело непочитување на здравствените регулативи за сузбивање на опасна заразна болест, затоа што, спротивно на наредбите на Министерството за здравство, ја прекршија забраната за собирање во јавни простори и организираа верски церемонии на улиците на Никшиќ, на кои присуствуваа голем број граѓани“, стои  во изјавата потпишана од државниот обвинител и портпарол, Стево Чекариќ.

Во полицијата биле задржани неколку часа. 

- Полицијата и свештениците беа држени од полицијата скоро пет часа и околу три часа по полноќ тие беа донесени на сослушување од страна на државниот обвинител во Никшиќ - изјави за „Блиц“ адвокатот Далибор Кавариќ, застапник на Митрополитот црногорско-приморски и Српската православна црква во Црна Гора.

Адвокатот Кавариќ потсетува дека по сослушувањето, обвинителот би можел да ги ослободи или да нареди да бидат притворени до 72 часа, во кој случај, обвинителот мора да ги донесе кај истражен судија, кој може да му одреди притвор до 30 дена.

Можеби ќе ве интересира

ЕПИДЕМИЈАТА И ВО СРБИЈА НЕ СТИВНУВА - нови 287 заразени и 11 починати

ЕПИДЕМИЈАТА И ВО СРБИЈА НЕ СТИВНУВА - нови 287 заразени и 11 починати

ДУРИ И ЗА ТАНЧЕРКИТЕ ИМА ПРОТОКОЛ, СТАРИТЕ ДА НЕ СЕ КАНАТ НА СОБИРИ - Хрватска од утре со нови построги мерки за заштита

ДУРИ И ЗА ТАНЧЕРКИТЕ ИМА ПРОТОКОЛ, СТАРИТЕ ДА НЕ СЕ КАНАТ НА СОБИРИ - Хрватска од утре со нови построги мерки за заштита

СТРАВИЧНА НЕСРЕЌА: Јахта со која управувал малолетник преполовила чамец, загина млада девојка

СТРАВИЧНА НЕСРЕЌА: Јахта со која управувал малолетник преполовила чамец, загина млада девојка

Во Грција само 41 новозаразени, од кои 11 се туристи

Во Грција само 41 новозаразени, од кои 11 се туристи

Во Србија 130 болни од корона се на респиратпри, денеска 345 нови случаи

Во Србија 130 болни од корона се на респиратпри, денеска 345 нови случаи

ЧЕКАМЕ ЕДЕН ПАЦИЕНТ ДА ЗАМИНЕ, МЕНУВАМЕ ПОСТЕЛНИНА И ВЕДНАШ ПРИМАМЕ НОВ - во Србија нема место за болните

ЧЕКАМЕ ЕДЕН ПАЦИЕНТ ДА ЗАМИНЕ, МЕНУВАМЕ ПОСТЕЛНИНА И ВЕДНАШ ПРИМАМЕ НОВ - во Србија нема место за болните

ДРАМА НА СРПСКО СЕМЕЈСТВО НА ТАСОС - детето имало болки во стомакот, еве што откриле

ДРАМА НА СРПСКО СЕМЕЈСТВО НА ТАСОС - детето имало болки во стомакот, еве што откриле

НИКОЈ НЕ СЕ СПАСИ ОД ВТОРИОТ БРАН - балканските држави избројаа рекордни новозаразени

НИКОЈ НЕ СЕ СПАСИ ОД ВТОРИОТ БРАН - балканските држави избројаа рекордни новозаразени

ИМ ГО ВИДОВМЕ ВИСТИНСКОТО ЛИЦЕ, ПОЧНАА ДА СЕ ТЕПААТ МЕЃУ СЕБЕ - Вучиќ за протестантите

ИМ ГО ВИДОВМЕ ВИСТИНСКОТО ЛИЦЕ, ПОЧНАА ДА СЕ ТЕПААТ МЕЃУ СЕБЕ - Вучиќ за протестантите