07 Март, 2021
0.0198

Тамара Вучиќ ќе разговара во Софија за Македонија

Објавено во: Балкан 18 Јануари, 2021

Новиот министер за надворешни работи на Србија Никола Селаковиќ пристигнува оваа недела во Софија. а во неговата делегација е и првата дама на Србија, Тамара Вучиќ, која работи во Министерството за надворешни работи работи во Белград. 

Тамара Вучиќ е долгогодишен дипломат во Министерството за надворешни работи во Белград. Таа наедно е и прва дама на Србија, сопруга на српскиот претседател Александар Вучиќ, и затоа задолжените за протоколот ќе вложат дополнителни напори за добар прием на гостите од Белград.

По Унгарија и Кипар, Бугарија е третата земја што српскиот министер ќе ја посети откако го превзеде раководството на српската дипломатија во октомври минатата година. Екатерина Захариева, министерката за надворешни работи на Бугарија, и Никола Селаковиќ не се очекува да разговараат само за билатерални прашања, туку и за разни регионални иницијативи и инфраструктурни проекти со поглед на состојбата во регионот на Западен Балкан, а особено во Република Северна Македонија. 

Ваква билатерална посета на српскиот министер за надворешни работи на Бугарија не се случила долго време време и затоа се очекува да се интензивира политичкиот дијалог и меѓусебната доверба помеѓу Софија и Белград, коментираат дипломатите.

Селаковиќ (37) со право може да се нарече модерно лице на српската дипломатијата, бидејќи радикално се разликува во начинот, пристапот и манирите од претходникот Ивица Дачиќ, кој во моментов го предводи српскиот парламент. 

Можеби ќе ве интересира

КОИ СЕ СКАПИТЕ ЛЕКОВИ ШТО ВУЧИЌ ГИ НАРАЧА ЗА СРБИЈА - го излечија Трамп, се состојат од антитела и делуваат како пасивна вакцина

КОИ СЕ СКАПИТЕ ЛЕКОВИ ШТО ВУЧИЌ ГИ НАРАЧА ЗА СРБИЈА - го излечија Трамп, се состојат од антитела и делуваат како пасивна вакцина

ПО ТЕШКО БОЛЕДУВАЊЕ - на 64 години почина Борис Комнениќ, ненаметливиот Саша Попадиќ од Подобар живот

ПО ТЕШКО БОЛЕДУВАЊЕ - на 64 години почина Борис Комнениќ, ненаметливиот Саша Попадиќ од Подобар живот

СРБИЈА НАРАЧАЛА ДВА СКАПИ ЛЕКА ПРОТИВ КОРОНАТА - една пилула чини над илјада евра, но го собира и го отстранува вирусот од телото

СРБИЈА НАРАЧАЛА ДВА СКАПИ ЛЕКА ПРОТИВ КОРОНАТА - една пилула чини над илјада евра, но го собира и го отстранува вирусот од телото

ЗАСТРАШУВАЧКО И ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО - Вучиќ прикажа ужасни снимки со обезглавени тела од злосторствата на Веља Невоља

ЗАСТРАШУВАЧКО И ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО - Вучиќ прикажа ужасни снимки со обезглавени тела од злосторствата на Веља Невоља

АЛБАНЕЦ ОД КОСОВСКА МИТРОВИЦА ПРЕМИНАЛ ВО ПРАВОСЛАВИЕ - како Сулејман стана Душан

АЛБАНЕЦ ОД КОСОВСКА МИТРОВИЦА ПРЕМИНАЛ ВО ПРАВОСЛАВИЕ - како Сулејман стана Душан

Тиодоровиќ: Во вторник ќе бараме поостри мерки, младите не се тестираат и ја „сејат“ короната

Тиодоровиќ: Во вторник ќе бараме поостри мерки, младите не се тестираат и ја „сејат“ короната

Полицијата ја бара со денови, Ана се појави со момче на YouTube

Полицијата ја бара со денови, Ана се појави со момче на YouTube

Вучиќ откри како и кога сфатил дека ЕУ не е сериозна со вакцините, па веднаш „се растрчал“ на сите страни

Вучиќ откри како и кога сфатил дека ЕУ не е сериозна со вакцините, па веднаш „се растрчал“ на сите страни

КАКО СЕ ПРОДАВА СТАРТАП ЗА 35 МИЛИОНИ ЕВРА - тројца млади Хрвати го имаат одговорот

КАКО СЕ ПРОДАВА СТАРТАП ЗА 35 МИЛИОНИ ЕВРА - тројца млади Хрвати го имаат одговорот