29 Мај, 2020
0.0314

ТАЧИ ЗА РАЗМЕНА НА ТЕРИТОРИИ СО СРБИЈА: Сонувам Прешево, Бујановац и Медвеѓе да се припојат кон Косово

Објавено во: Балкан 22 Мај, 2020

Претседателот на Косово, Хашим Тачи ги демантираше обвинувањата од страна на премиерот Албин Курти, но и на меѓународните аналитичари, дека постои нацрт договор со официјален Белград за размена на територии, Истовремено е убеден дека САД ќе го поттикнат постигнувањето на конечниот договор со Белград, нагласувајќи дека сонува Прешево, Бујановац и Медвеѓе да се припојат кон Косово.

-Сонувам за тоа Прешево, Медвеѓе и Бујановац бескомпромисно да се вклучат во територијалниот инегритет на Република косово, истакна косовскот претседател во емисијата Рубикон на ТВ Клан.

Од друга страна тврди дека не постојат разговори, ниту пак договор за размена на територии.

-Кој и да зборува за размена, тоа е за внатрешна употреба, бидејќи за тоа никогаш не се разговарало, а не пак во Вашингтон, тврди Тачи.

Тој додава дка под никакви околности не е разгледувано такво нешто, односно можност за каков било договор.


Можеби ќе ве интересира

МОНСТРУМОТ ШТО ЈА ПОТРЕСЕ СРБИЈА - под силно полициско обезбедување почнува судењето на Малчанскиот берберин

МОНСТРУМОТ ШТО ЈА ПОТРЕСЕ СРБИЈА - под силно полициско обезбедување почнува судењето на Малчанскиот берберин

Македонија на новиот проширен список со дозвола за влез во Црна Гора

Македонија на новиот проширен список со дозвола за влез во Црна Гора

ГРАЃАНИТЕ МОЖАТ ДА СЕ ПРИЈАВАТ: Град на Балканот нуди бесплатно летување

ГРАЃАНИТЕ МОЖАТ ДА СЕ ПРИЈАВАТ: Град на Балканот нуди бесплатно летување

БиХ ГИ ОТВОРА ГРАНИЦИТЕ: Сепак Македонците нема да можат да патуваат во оваа земја

БиХ ГИ ОТВОРА ГРАНИЦИТЕ: Сепак Македонците нема да можат да патуваат во оваа земја

Како Србија го ублажи ударот на пандемијата?

Како Србија го ублажи ударот на пандемијата?

МАЛИТЕ БИЗНИСИ ВО АЛБАНИЈА ФРЛЕНИ НА КОЛЕНА: Најмалку 20 отсто затворија, а 120.000 луѓе се без работа

МАЛИТЕ БИЗНИСИ ВО АЛБАНИЈА ФРЛЕНИ НА КОЛЕНА: Најмалку 20 отсто затворија, а 120.000 луѓе се без работа

Хрватска нема да дозволи влез на македонски туристи

Хрватска нема да дозволи влез на македонски туристи

ВУЧИЌ: Oдлуката на Црна Гора од први јуни да не ги отвора границите со Србија е политичка

ВУЧИЌ: Oдлуката на Црна Гора од први јуни да не ги отвора границите со Србија е политичка

ГРЦИТЕ ПОДГОТВЕНИ ЗА СЕЗОНАТА: Германците први ќе допатуваат

ГРЦИТЕ ПОДГОТВЕНИ ЗА СЕЗОНАТА: Германците први ќе допатуваат