27 Септември, 2020
0.0472

Табаку: Бизнис од 1,3 милијарди евра се пресели од Албанија во Северна Македонија

Објавено во: Економија 10 Август, 2020

Албанската опозиционерка Јорида Табаку на вчерашната прес-конференција рече дека деловната клима во земјата е „задушувачка“, притоа потенцирајќи дека албанските бизниси избираат да инвестираат во странство. Со забелешка на Фејсбук, Табаку пишува дека албанските бизниси инвестирале 1,3 милијарди евра надвор од Албанија, повеќето од нив префрлени во Северна Македонија.:

- Албанските бизниси имаат инвестирано 1,3 милијарди евра надвор од Албанија, а повеќето отидоа во соседна Северна Македонија. Не само што не привлекуваме странски инвестиции, туку исто така не ги убедуваме локалните бизниси да инвестираат во Албанија. 

Бидејќи премиерот во заминување (Еди Рама) создаде најзапрепастувачка клима за албанско вработување, инвестиции и претприемништво. Наместо да и помогне на економијата, Владата на Рама злоупотреби и украде дури 13 проценти од БДП, приближно колку и изгубените инвестиции во Албанија.

Овие милијарди евра и илјадници работни места изгубени за Албанците, нашиот сосед ги зеде од нас како резултат на про-бизнис фискална и економска политика. Само за 2019 година вредноста што ја изгубивме беше дури 10 проценти од БДП“, напиша поранешната пратеничка на Фејсбук, пренесува албанскиот Топ-Чанел.

Табаку ги повика албанските бизнисмени да не трошат милијарди во странство, туку да се борат заедно за нови инвестиции и да обезбедат работни места со пристојни плати во Албанија.


Можеби ќе ве интересира

Се намалува персоналниот данок во ИКТ, трошоците за тим билдинг ќе бидат даночно признат расход

Се намалува персоналниот данок во ИКТ, трошоците за тим билдинг ќе бидат даночно признат расход

Картички за невработени, субвенции за фирмите: Денеска четвртиот пакет антикризни мерки

Картички за невработени, субвенции за фирмите: Денеска четвртиот пакет антикризни мерки

Екс министерката Ангеловска конечно се огласи по смената

Екс министерката Ангеловска конечно се огласи по смената

Ќе се одложи враќањето на бескаматните кредити, некои фирми ќе добијат и грантови: Мерките во финална фаза

Ќе се одложи враќањето на бескаматните кредити, некои фирми ќе добијат и грантови: Мерките во финална фаза

Градоначалникот Митко Јанчев како „полицаец“ на откупен пункт: Спречил инцидент

Градоначалникот Митко Јанчев како „полицаец“ на откупен пункт: Спречил инцидент

Заев најавува инвестиции во патишта во милијарди евра

Заев најавува инвестиции во патишта во милијарди евра

Владата ќе субвенционира плати за октомври, ноември и декември: Нови мерки вредни 350 милиони евра

Владата ќе субвенционира плати за октомври, ноември и декември: Нови мерки вредни 350 милиони евра

Пошта не избра банка: Колку пензионери од Еуростандард месецов ќе останат без пензија

Пошта не избра банка: Колку пензионери од Еуростандард месецов ќе останат без пензија

Вработувањето под етнички клуч не може да одговори на една модерна развојна економија, вели Битиќи

Вработувањето под етнички клуч не може да одговори на една модерна развојна економија, вели Битиќи