12 Август, 2020
0.0175

СЗО СО ДРАМАТИЧНО ПРЕДУПРЕДУВАЊЕ: Епидемијата се влошува, не слабее

Објавено во: Свет 02 Јули, 2020

Светската здравствена организација соопшти дека 60 отсто од 10 милиони пациенти ширум светот се регистрирани во јуни, што, предупредува таа, покажува дека епидемијата се влошува, а не ослабува.

Директорот на СЗО, Тедрос Адханом Гебресијус, рече дека се регистрираат до 160.000 случаи дневно и ги повика сите земји да преземат сеопфатен пристап во борбата против вирусот.

„Пронајдете, изолирајте и грижете се за секој случај, следете ги и карантинирајте ги нивните контакти, обучувајте ги и овозможете ги здравствените работници, едуцирајте ги и оспособете ги граѓаните за да можат да се заштитат себе си и другите“, рече Тедрос.

Тој предупреди дека земјите што применуваат само дел од мерките имаат „долг пат“.

"Не само тестирање. Не само физичко растојание. Не само следење контакти. Не само носење маски. Туку се одеднаш", рече тој, потенцирајќи дека една од работите што ги научил во изминатите шест месеци е дека никогаш не е доцна за промена на ситуацијата во една земја.

Директорот на СЗО напомена дека носењето маска понекогаш може да спаси животи.

Земјите од Блискиот исток достигнаа „критичен праг“ како одговор на пандемијата на вирусот корона, откако мерките за карантин постепено се олеснуваа со отворањето на границите, соопшти Светската здравствена организација.

Ахмед Ал-Мандари, директор на СЗО за Источен Медитерански регион, рече дека бројот на пријавени случаи на инфекција со коронавирус во јуни е поголем отколку во претходните четири месеци во комбинација.

Тој рече дека околу 87 проценти од смртните случаи од последиците од КОВИД-19 се потврдени во само пет земји во регионот - Иран, Ирак, Саудиска Арабија, Египет и Пакистан, јавува Би-Би-Си.

Пријавени се помалку случаи на инфекција со корона во Сирија и Јемен, меѓутоа, Ал-Мандари смета дека ова најверојатно е последица на потешкотии при спроведување на тестирање, лекување и следење на контакти на пациенти, заради војната во овие земји.

Ал-Мандари предупреди дека здравствените системи на земјите во источниот медитерански регион се преоптоварени, дека здравствените работници се исцрпени и дека голем број на луѓе сè уште се изложени на ризик, а дека не е во прашање неисполнувањето на кризата предизвикана од пандемијата.

Можеби ќе ве интересира

Во Кина вирусот стигнал од Еквадор

Во Кина вирусот стигнал од Еквадор

Вреќи со огномет имало во пристаништето во Бејрут?

Вреќи со огномет имало во пристаништето во Бејрут?

ВИРУСОТ ИМ СЕ ВРАТИ: Внесен е преку смрзната храна?

ВИРУСОТ ИМ СЕ ВРАТИ: Внесен е преку смрзната храна?

КРИЗА ВО БЕЛОРУСИЈА: Светлана Тихановскаја избега во Литванија

КРИЗА ВО БЕЛОРУСИЈА: Светлана Тихановскаја избега во Литванија

Се преселила во Норвешка и објасни зошто не сака да се врати дома

Се преселила во Норвешка и објасни зошто не сака да се врати дома

Да се спроведат масовни тестирања, бара Европската агенција за инфективни болести

Да се спроведат масовни тестирања, бара Европската агенција за инфективни болести

Eксперти открија што имало во пристаништето во Бејрут

Eксперти открија што имало во пристаништето во Бејрут

Русија денеска прва во светот ја регистрираше вакцината против коронавирусот, Путин ја објави веста

Русија денеска прва во светот ја регистрираше вакцината против коронавирусот, Путин ја објави веста

ОН: Либан две и пол недели без леб

ОН: Либан две и пол недели без леб