24 Септември, 2020
0.0621

СЗО: Нема пари за борба против пандемијата

Објавено во: Свет, Корона Вирус 10 Август, 2020

Недостасуваат средства за борба против пандемијата.

Светската здравствена организација денеска предупреди за огромниот јаз меѓу средствата потребни за борба против пандемијата и средствата наменети за таа цел во светот.

Болеста е потврдена во повеќе од 210 земји и територии, откако за прв пат е идентификувана во Кина во декември 2019 година.

„Само за вакцини ќе бидат потребни повеќе од 100 милијарди американски долари“, рече генералниот директор на СЗО, Тедрос Аданом Гебрејесус пред новинарите во Женева.

Говорејќи за меѓународна иницијатива да се овозможи подобар пристап до здравствена заштита, Тедрос рече дека следните три недели се клучни и ја истакна потребата за зголемување на финансирањето. Тедрос вели дека сепак има надеж.

Бројот на луѓе што се заразиле од коронавирусот во светски рамки надмина 20 милиони и сега изнесува 20.023.522, објави страницата за статистика „Ворлдометерс“. Од почетокот на епидемијата починале 733.995 луѓе, а скоро 13 милиони закрепнале.

Можеби ќе ве интересира

Инфектологот Фаучи кажа кога светот ќе се врати во нормала

Инфектологот Фаучи кажа кога светот ќе се врати во нормала

„Џонсон и Џонсон“ стартуваат големо испитување за нивната вакцина „со еден истрел“

„Џонсон и Џонсон“ стартуваат големо испитување за нивната вакцина „со еден истрел“

Во Европа се враќаат рестрикциите, Македонија размислува за истото

Во Европа се враќаат рестрикциите, Македонија размислува за истото

Дали Кина ќе одговара за ширењето на Ковид -19?

Дали Кина ќе одговара за ширењето на Ковид -19?

НЕМАШЕ КАРАНТИН: Швеѓаните го победија коронавирусот?

НЕМАШЕ КАРАНТИН: Швеѓаните го победија коронавирусот?

НЕМА ТЕОРИИ НА ЗАГОВОР: Германски виролог вели дека коронавирусот е најмалку четири пати поопасен од грип

НЕМА ТЕОРИИ НА ЗАГОВОР: Германски виролог вели дека коронавирусот е најмалку четири пати поопасен од грип

Во која држава веќе има и трет бран на коронавирус?

Во која држава веќе има и трет бран на коронавирус?

Младенци од каде било ќе добијат 3.000 евра ако се венчаат на Сицилија

Младенци од каде било ќе добијат 3.000 евра ако се венчаат на Сицилија

Анкета: Американците и Украинците најголеми непријатели за Русите, Србите на маргините како пријатели

Анкета: Американците и Украинците најголеми непријатели за Русите, Србите на маргините како пријатели