09 Август, 2022
0.0232

Swatch групацијата се разделува од Calvin Klein после 22 години успешна соработка: 40 отсто попуст на преостанатите залихи од брендот

Објавено во: Мои пари 01 Јули, 2022

Добивај вести на Viber

После 22 години успешна соработка Swatch групацијата не го продолжи договорот со американскиот бренд Calvin Klein за производство на линијата на часовници и накит. Преломната точка за ваквиот чекор е разидувањето во однос на визијата каде треба да се движи CK во однос на креирањето на новите лини, но и финансиските резултати на брендот, со оглед на тоа дека целата индустирја на часовници е под притисок на растечкиот бизнис со паметни часовници, но и на евтините часовници произведени вo Кина.

На Swatch групацијата инаку произведувач и на престижните Omega часовници преку својата долгорочна стратегија од особена важност и е да се задржат високите критериуми и квалитет на производството на часовници и покрај притисокот од евтините кинески брендирани часовници и растечкиот пазар на паметни часовници. Од друга страна со цел раст на продажбата и намалување на цените во однос на крајниот квалитет раководството на Calvin Klein се препушта на притисокот прифаќајќи го патот на останатите модни брендови од тој ранг, часовниците и накитот да се произведуваат во Кина, а не во Швајцарија – нешто по CK се издвојуваше од сите останати брендови.
Од Божиновски часовници и накит компанија застапник на швајцарските брендови на часовници од Swatch Group велат дека ќе ја следат одлуката на групацијата и дека тоа за жал значи дека CK часовниците и накитот ќе бидат тргнати од нивното продажно портфолио.


Она што е најважно за нас како компанија и она во што сме сигурни дека ќе продолжиме да го правиме во иднина, е дека секогаш, ама баш секогаш кај нас ќе има место единствено за високо квалитетни брендови, докажани во својот сегмент, нешто што за жал со промените кои се случија веќе не се однесува на еден од најатрактивните брендови во нашето портфолио Calvin Klein. Но, онака како што успеавме да го доведеме Calvin Klein со посветена работа низ годините да биде еден од омилените брендови за часовници и накит во земјава, со истата енергија наскоро клиентите ќе ги изненадиме со нови познати брендови.

До тогаш во духот на Swatch групацијата и ние остануваме да одолеваме на притисокот наметнат од масовното производство на часовници и накит.  Преостанитете залихи на CK часовниците и накит вљубениците во овој бренд ќе имаат неповторлива можност да ги купат со невројатен попуст од 40%..


*ПР објава

Можеби ќе ве интересира

За да направите филмски хит од секојдневието - истражете го новиот vivo X80Pro и искористете го периодот за претпорачка

За да направите филмски хит од секојдневието - истражете го новиот vivo X80Pro и искористете го периодот за претпорачка

Премиер лига ексклузивно на Арена спорт каналите, Кристал Палас и Арсенал за почеток на новата сезона

Премиер лига ексклузивно на Арена спорт каналите, Кристал Палас и Арсенал за почеток на новата сезона

Поврзувањето и соработката го отвораат патот кон подобро разбирање на себеси со иновациите на Samsung Wellness

Поврзувањето и соработката го отвораат патот кон подобро разбирање на себеси со иновациите на Samsung Wellness

Петта година по ред се дружиме на официјалниот избор „Мажи на годината“

Петта година по ред се дружиме на официјалниот избор „Мажи на годината“

Првиот говорник на TEDx од Балканот промовиран пред глобална публика од 35 милиони луѓе е од Македонија

Првиот говорник на TEDx од Балканот промовиран пред глобална публика од 35 милиони луѓе е од Македонија

Лојалната програма на Credissimo заштедува пари

Лојалната програма на Credissimo заштедува пари

Намалување на штети: Значењето на овој проект и кои се неговите придобивки?

Намалување на штети: Значењето на овој проект и кои се неговите придобивки?

Детското штедење Халки доби свое лого

Детското штедење Халки доби свое лого

ЕуроникелИндустри единствен во земјава и во регионов со ИСО сертификат за измерена емисија на стакленички гасови

ЕуроникелИндустри единствен во земјава и во регионов со ИСО сертификат за измерена емисија на стакленички гасови