22 Септември, 2021
0.0208

СВИРЕПИ УБИСТВА, МАЧЕЊЕ, СИЛУВАЊА: „Блиц“ ексклузивно објавува за што точно се обвинети секој од 29-те членови на групата на Беливук

Објавено во: Балкан 02 Август, 2021

Од Врховниот суд денеска ќе бидат испратени обвиненија до членовите на криминалната група Вељко Беливук и Марко Миљковиќ. Блиц детално пренесува кои кривични дела се товарат секој од 29-те членови на групата кои во моментов се во притвор.

Покрај Беливук, Миљковиќ, Срѓан Лалиќ, обвинението се одесува и на: Небојша Јанковиќ, Немања Ѓуриќ, браќата Будимир, Дејан Тешиќ, Владо Драганиќ, Бојан Хрватин, Никола Спасојевиќ, Алексанадар Вучеjиќ, Немања Лакичевиќ, Филип Ивановски, Жељко Коџиќ,  Владо Георгијев, Слаѓана Секулиќ, Б.К., Никола Стегановиќ, Владимир Грек, Марко Андриќ, Александар Ш. Мијат С, Милош селак Лукиќ, Алекса Дуњиќ, Воислав Џорѓевиќ, ...

Некои од нив се обвинети за четири убиства, за разлика од водачите на групата, кои се обвинети за пет убиства. Некои членови на групата немаат убиства, но имаат киднапирања. За силување се товари Александар Ш.

Ова се делата за кои се обвинети членовите на групата на Беливук и Миљковиќ:

Обвинетите, браќата Будимир, беа обвинети за сторено кривично дело здружување заради извршување кривични дела, кривично дело тешко убиство во соучество.

Небојша Јанковиќ е обвинет за кривично дело здружување заради извршување кривични дела, четири убиства во соучество и кривично дело недозволено производство, држење, носење и тргување со оружје и распрскувачки материи.

Обвинетиот Н.Ѓ е обвинет за сторено кривично дело здружување заради извршување кривични дела, четири убиства и кривично дело недозволено изработување, држење, носење и тргување со оружје и распрскувачки материи.

Обвинетиот А.Ш. беше обвинет за сторено кривично дело здружување заради извршување кривични дела, кривично дело киднапирање, кривично дело силување, кривично дело неовластено производство и пуштање во промет наркотични дроги.

Блиц пишува поединечно за секој обвинет од групата на Беливук.


Можеби ќе ве интересира

Косовските власти соопштија колку пробни тест таблички издале за 24 часа

Косовските власти соопштија колку пробни тест таблички издале за 24 часа

Рама повика Косово да разговара, Србија да соработува, а ЕУ да посредува

Рама повика Косово да разговара, Србија да соработува, а ЕУ да посредува

(ВИДЕО) Србите на Косово се исмеваат со косовските специјалци

(ВИДЕО) Србите на Косово се исмеваат со косовските специјалци

Вучиќ се воздржа, но Вулин го навреди Милановиќ

Вучиќ се воздржа, но Вулин го навреди Милановиќ

Без ковид потврда, нема ни работа од дома

Без ковид потврда, нема ни работа од дома

БЛОКИРАНИ ПРЕМИНИ И ТЕНЗИИ: Вучиќ прашува дали Бриселскиот договор се уште важи?

БЛОКИРАНИ ПРЕМИНИ И ТЕНЗИИ: Вучиќ прашува дали Бриселскиот договор се уште важи?

ХОРОР ВО БЕЛГРАД: Пронајдени три тела, две во стравична состојба

ХОРОР ВО БЕЛГРАД: Пронајдени три тела, две во стравична состојба

Еве кој во Грција добива трета доза вакцина против ковид-19

Еве кој во Грција добива трета доза вакцина против ковид-19

ГРЦИЈА УПАТИ ДЕМАРШ ДО ТУРЦИЈА: Ловеле риби во нивните територијални води

ГРЦИЈА УПАТИ ДЕМАРШ ДО ТУРЦИЈА: Ловеле риби во нивните територијални води