27 Февруари, 2021
0.0197

СУШАТА СИ ГО НАПРАВИ СВОЕТО: Најголемиот европски град 45 дена ќе остане без вода

Објавено во: Балкан 14 Јануари, 2021

Градот Истанбул наскоро ќе остане без вода за 45 дена, откако Турција ја зафати најсушниот период во претходната деценија.

Нивото на водата во браната Омерли, главниот извор на вода во градот, е најниско ниво во последните 15 години, со 19,79 проценти пополнетост на капацитетот.

Урбаниот развој е виновен за сушењето на браната во градот со 17 милиони жители и многу други метрополи во Турција, објави „Дејли меил“.

Истанбул е најголем град во Европа.  Тој е најнаселениот град во Турција. Истанбул, по бројот на населението, зад себе остави 131 земја во светот, објави претходно Anadolu Agency (AA). Населението на Истанбул за 5 години се зголеми за 907.257 луѓе. 

Можеби ќе ве интересира

(ВИДЕО) ПОЖАР ВО ТУРЦИЈА: Мајка ги фрли четирите деца од трети кат за да ги спаси

(ВИДЕО) ПОЖАР ВО ТУРЦИЈА: Мајка ги фрли четирите деца од трети кат за да ги спаси

Словенци кои биле во Намибија се вратија дома заразени со јужноафриканскиот сој

Словенци кои биле во Намибија се вратија дома заразени со јужноафриканскиот сој

Сој кој го има во Уганда е откриен во Грција

Сој кој го има во Уганда е откриен во Грција

Во соседна земја 12.000 луѓе годишно умираат од загаден воздух

Во соседна земја 12.000 луѓе годишно умираат од загаден воздух

СРБИЈА ГИ ЗАОСТРИ МЕРКИТЕ: Кафулињата, рестораните и трговските центри за викендот ќе работат до 14 часот

СРБИЈА ГИ ЗАОСТРИ МЕРКИТЕ: Кафулињата, рестораните и трговските центри за викендот ќе работат до 14 часот

СЕ ШИРИ ЛАЖНА ВЕСТ ВО ХРВАТСКА: Сите новинари прашувале дали починала госпоѓата што прва ја прими вакцината

СЕ ШИРИ ЛАЖНА ВЕСТ ВО ХРВАТСКА: Сите новинари прашувале дали починала госпоѓата што прва ја прими вакцината

Доктор Славица ги разбива дилемите: Од што зависи јачината на имунитетот по примање на вакцината Aстра/Зенека

Доктор Славица ги разбива дилемите: Од што зависи јачината на имунитетот по примање на вакцината Aстра/Зенека

(ФОТО) Кој е убиениот нарко бос во Тирана?

(ФОТО) Кој е убиениот нарко бос во Тирана?

(ВИДЕО) СНИМЕН Е ЗЕМЈОТРЕСОТ ВО ДУБРОВНИК: Само еден човек се шеташе на улица

(ВИДЕО) СНИМЕН Е ЗЕМЈОТРЕСОТ ВО ДУБРОВНИК: Само еден човек се шеташе на улица