09 Март, 2021
0.0226

СУДСКИТЕ ХОДНИЦИ РИЗИЧНИ: Адвокати реагираат дека поради долго чекање рочишта се изложени на зараза со ковид

Објавено во: Македонија 01 Декември, 2020

МИА ФОТО


Голем број адвокати револтирано се обратија во редакцијата на Фактор посочувајќи дека со саати стојат во судските ходници чекајќи рочишта. Велат дека во затворен и пред се тесен простор стојат по десетици луѓе и дека колку и да внимаваат, стравуваат дека може да се заразат ско корона вирусот.

-Крајно неодговорно е однесувањето на судиите. Стоиме со саати во тесни ходници по десетици луѓе, што адвокати, што клиенти. Сите сме со маски, тоа е неспорно. Но, не можам да разберам како може судија може да заборави дека има рочиште. Поминуваат часови додека некој се сети дека дента во толку и толку часот има судење. Често пати се случува некој од записничарите да излезе и да рече, „па одете, прошетајте малку“, а како да излезам кога не се знае кога ќе те викнат во судница. Здравствените власти постојано апелираат, дистанца, маски, миење раце. Е тоа, да бидам искрена,е невозможна мисија во тесните ходници на судовите. Освен што можеме да носиме маски, одржување растојание едноставно е невозможно. А, во затворен простор, дури и кога се носи маска, ризикот од трансмисија на ковид е огромен, револтирано говори за Фактор, адвокатка која инсистира да остане анонимна.  

По ваквите тврдења, Фактор се обрати и до Основниот кривичен суд Скопје, од каде посочуваат дека тоа е првиот суд во земјата кој го објави и кој функционира согласно Протоколот за спроведување мерки на заштита од вирусот Ковид – 19 изработен од Здружението на судии и Мисијата на ОБСЕ во Скопје, а во согласност со препораките на Светстката здравствена
организација и Здравствените власти во земјата.

-Од првиот ден на прогласување на пандемијата во судот редовно се врши дезинфекција на просториите, на сите вработените, обвинители, адвокати и други странки во постапката при влез им се мери телесната температура со безконтактен уред, сите се должни да носат заштитна маска, судењата со поголем број странки се водат во една од поголемите судници заради одржување на дистанца меѓу пристуните, холовите и судниците редовно се проветруваат и сите вработени кои имале симптоми или биле во контакт со заразен од вирусот наврмено се ослободени од работните обврски заради изолација. Благодарение на навремените мерки, и покрај вонредните услови за работа, судот долседно ги почитува сите Уставно загрантирани права на странките во постапките и безпрекорно функционира не само за навремено судење и почитување на Правото за судење во разумен рок, туку и за сите останати побарувања на граѓаните, кои се во надлежност на судот, како издавање увернија, потврди и решенија, соопштуваат за Фактор од Кривичниот суд.

Истовремено, како што велат, за секое судење кое се одлага заради изолација (како што вчера беше рочиштето за  „Монструм“, поради позитивен на корона вирусот судија поротник), навреме објавуваат на веб страницата на судот.

-За ефикасноста на мерките и спроведувањето на Протоколот, показател се извештаите на претставниците на медиумите и невладините организации кои како јавност се присутни на секои судење од јавен интерес. На сето тоа, загрижува обидот на одредени странки кои, по укинување на вонредната состојба и Уредбата со законска сила за стопирање на сите рокови за застарување, преку непочитување и своевидна злоупотреба на мерките за заштита се обидуваат да ги одолговлечат постапките, за што како суд ја имаме известено Адвокатската комора на РСМ и јавноста преку бројни соопштенија, истакнуваат од Основниот кривичен суд-Скопје.

Анита Буховски

Можеби ќе ве интересира

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Најавен е полициски час, денеска има нови 316 заразени со коронавирусот

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Најавен е полициски час, денеска има нови 316 заразени со коронавирусот

Меџити се повлекува, повеќе не е координатор на пратеничката група на ДУИ

Меџити се повлекува, повеќе не е координатор на пратеничката група на ДУИ

Повеќе од 95.000 граѓани досега се избориле со коронавирусот

Повеќе од 95.000 граѓани досега се избориле со коронавирусот

Во телефонот на велешанец осомничен за „Јавна соба“ е најдена детска порнографија

Во телефонот на велешанец осомничен за „Јавна соба“ е најдена детска порнографија

Во Македонија регистрирани нови 316 заразени со коронавирусот

Во Македонија регистрирани нови 316 заразени со коронавирусот

Македонците и понатаму нема да можат да патуваат во Грција

Македонците и понатаму нема да можат да патуваат во Грција

Власта смисли функција за главниот на ДУИ во Битола

Власта смисли функција за главниот на ДУИ во Битола

ДВЕ НЕДЕЛИ ПОЛИЦИСКИ ЧАС: Филипче образложи зошто ќе има забрана за движење од 22 до 05 часот

ДВЕ НЕДЕЛИ ПОЛИЦИСКИ ЧАС: Филипче образложи зошто ќе има забрана за движење од 22 до 05 часот

Мијалков со Коневски и семејството на судење за „Тортура“

Мијалков со Коневски и семејството на судење за „Тортура“