23 Февруари, 2020
0.0374

Субвенционираните придонеси ја зголемија просечната нето-плата за 60 денари

Објавено во: Економија 22 Јануари, 2020

Мерката за субвенционирање на придонесите од страна на Владата која започна да се применува на крајот на октомври ја зголемија просечната плата во Македонија во ноември за 60 денари во споредба со еден месец претходно.

Просечната месечна исплатена нето-плата по вработен, во ноември 2019 година, изнесува 25 787 денари. Просечната нето плата во октомври изнесуваше 25 726. Во однос на ноември 2018 година е зголемена за 5,1 отсто. 

Просечната месечна исплатена бруто-плата по вработен, во ноември 2019 година, изнесува 38 319 денари. Просечната месечна исплатена бруто-плата по вработен, во октомври 2019 година изнесуваше 38 227 денари.

Министерството за труд и социјална политика, како и Министерството за финансии претходно објавија дека за ноември 8.200 компании ги зголемија своите плати на 47.200 вработени, користејќи ги субвенциите на придонесите.

Можеби ќе ве интересира

НОВИ ВРАБОТУВАЊА: Министерката Ангеловска очекува невработеноста да се намали на 16 отсто

НОВИ ВРАБОТУВАЊА: Министерката Ангеловска очекува невработеноста да се намали на 16 отсто

РАЗЛИКA ВО ПЛАТИ: Со четири месеци работа земаат колку еден програмер

РАЗЛИКA ВО ПЛАТИ: Со четири месеци работа земаат колку еден програмер

Компаниите бараат владеење на правото, со Италија има можност за поголема соработка

Компаниите бараат владеење на правото, со Италија има можност за поголема соработка

Анѓушев на 98 години - Стопанска комора: Порано проблемот беа финансиите, сега кадарот

Анѓушев на 98 години - Стопанска комора: Порано проблемот беа финансиите, сега кадарот

ЛЕСНО НАОЃААТ РАБОТА, А ИМААТ И НАЈГОЛЕМА ПЛАТА: Зошто е добро да се биде програмер во Македонија

ЛЕСНО НАОЃААТ РАБОТА, А ИМААТ И НАЈГОЛЕМА ПЛАТА: Зошто е добро да се биде програмер во Македонија

Водоводни дефекти на неколку улици, проблемот во Гази Баба саниран

Водоводни дефекти на неколку улици, проблемот во Гази Баба саниран

ТОП ПЕТ НАЈПЛАТЕНИ ПРОФЕСИИ: Каде се „кријат“ највисоките плати во земјава

ТОП ПЕТ НАЈПЛАТЕНИ ПРОФЕСИИ: Каде се „кријат“ највисоките плати во земјава

ОПОЗИЦИЈАТА КРИТИКУВА, ВЛАСТА СМИРУВА: Јавниот долг расте а се наѕира и нова еврообврзница

ОПОЗИЦИЈАТА КРИТИКУВА, ВЛАСТА СМИРУВА: Јавниот долг расте а се наѕира и нова еврообврзница

Колку пари има во бизнисот со продажба на очила за сонце

Колку пари има во бизнисот со продажба на очила за сонце