04 Август, 2020
0.0279

Стравот од втор бран на коронавирус ги „урна“ цените на нафтата

Објавено во: Економија, Корона Вирус 03 Јули, 2020

Нафтата во светски рамки поевтини. 

Нафтата „брент“ доживеа пад на цената за 51 цент или 1,2 отсто на 42,63 долари за барел, а цената на американската ВТИ нафта се намали за 56 центи или за 1,4 отсто на 40,09 долари за барел.

Цената на нафтата при денешното тргување на светските пазари регистрира пад на ниво под 43 долари за барел. 

Новиот бран на коронавирусот ги поттикна стравувањата дека опоравувањето на побарувачката за гориво би можело да запре.

Сепак цената на ,црното злато“ и понатаму е на пат да забележи неделна добивка поради малата понуда и се поголемиот број сигнали за опоравување на економиите.

Можеби ќе ве интересира

Продолжува промотивниот период за подигнување готовина без провизија со American Express Point на банкоматите на Силк Роуд Банка и НЛБ Банка

Продолжува промотивниот период за подигнување готовина без провизија со American Express Point на банкоматите на Силк Роуд Банка и НЛБ Банка

ГЕРМАНСКИ КОМПАНИИ ДО СОЈУЗНАТА ВЛАДА: Не можеме без работниците од Западен Балкан

ГЕРМАНСКИ КОМПАНИИ ДО СОЈУЗНАТА ВЛАДА: Не можеме без работниците од Западен Балкан

КОНЕЧНО ДОЈДОА ПОВЕЌЕ ПАРИ ВО БУЏЕТОТ - во јули прв месечен раст на приходите

КОНЕЧНО ДОЈДОА ПОВЕЌЕ ПАРИ ВО БУЏЕТОТ - во јули прв месечен раст на приходите

ПРОТЕСТ ВО ТЕТОВО ВО ЧЕТВРТОК: Револт од повисоката цена на струјата

ПРОТЕСТ ВО ТЕТОВО ВО ЧЕТВРТОК: Револт од повисоката цена на струјата

Кои се велешаните кои прават најмногу пари?

Кои се велешаните кои прават најмногу пари?

Мицкоски обвини дека парите кои се задолжуваат, се потрошени за изборите

Мицкоски обвини дека парите кои се задолжуваат, се потрошени за изборите

ВЛОЖУВАЈТЕ ВО ЗЛАТО: Цената допрва ќе расте

ВЛОЖУВАЈТЕ ВО ЗЛАТО: Цената допрва ќе расте

Светската економија колабира, но две големи економии ќе бидат во плус

Светската економија колабира, но две големи економии ќе бидат во плус

Поради коронавирусот „експлодираше“ цената на биткоинот

Поради коронавирусот „експлодираше“ цената на биткоинот