22 Септември, 2021
0.0220

СТРАШНИ СЦЕНИ ВО ТУРЦИЈА, ПОЖАРИТЕ БЕСНЕАТ БЕЗМИЛОСНО: Очајнички обиди за спасување со чамци, бројот на загинати се зголемува

Објавено во: Балкан 02 Август, 2021

Осум лица досега загинаа во големите пожари што ја зафатија Турција, а најмалку 27 лица се хоспитализирани поради изгореници. Пожарникарите се борат со уште седум нови пожари, додека, повеќе од 120 успеаја да ги стават под контрола.

Според светските медиуми, пожарникарите петти ден се обидуваат да ја запрат огнената стихија која продолжува да се заканува на летувалишта.

За време на викендот, туристите, персоналот на хотелите и локалното население мораа да бидат евакуирани по морски пат од популарните дестинации Бодрум и Мармарис, при што помогнаа сопственици на приватни бродови.

-И претходно имало мали пожари, но никогаш не сум видел уништување, пишуваат луѓето на социјалните мрежи

Истражителите се обидуваат да утврдат дали некој од пожарите бил подметнат, додека туристите се евакуираат со чамци.

Се уште се шпекулира за причината за пожарот. 

ФОТО: Daily Sabah

Можеби ќе ве интересира

Косовските власти соопштија колку пробни тест таблички издале за 24 часа

Косовските власти соопштија колку пробни тест таблички издале за 24 часа

Рама повика Косово да разговара, Србија да соработува, а ЕУ да посредува

Рама повика Косово да разговара, Србија да соработува, а ЕУ да посредува

(ВИДЕО) Србите на Косово се исмеваат со косовските специјалци

(ВИДЕО) Србите на Косово се исмеваат со косовските специјалци

Вучиќ се воздржа, но Вулин го навреди Милановиќ

Вучиќ се воздржа, но Вулин го навреди Милановиќ

Без ковид потврда, нема ни работа од дома

Без ковид потврда, нема ни работа од дома

БЛОКИРАНИ ПРЕМИНИ И ТЕНЗИИ: Вучиќ прашува дали Бриселскиот договор се уште важи?

БЛОКИРАНИ ПРЕМИНИ И ТЕНЗИИ: Вучиќ прашува дали Бриселскиот договор се уште важи?

ХОРОР ВО БЕЛГРАД: Пронајдени три тела, две во стравична состојба

ХОРОР ВО БЕЛГРАД: Пронајдени три тела, две во стравична состојба

Еве кој во Грција добива трета доза вакцина против ковид-19

Еве кој во Грција добива трета доза вакцина против ковид-19

ГРЦИЈА УПАТИ ДЕМАРШ ДО ТУРЦИЈА: Ловеле риби во нивните територијални води

ГРЦИЈА УПАТИ ДЕМАРШ ДО ТУРЦИЈА: Ловеле риби во нивните територијални води