22 Септември, 2021
0.0261

Стојанче Ангелов: Нема прогласување на вонредна состојба, хеликоптерот можеше да се сруши

Објавено во: Македонија 03 Август, 2021

Директорот на Центарот за управување со кризи, Стојанче Ангелов, објави дека на седницата на Кризниот штаб е донесена одлука да не се прогласува вонредна состојба поради активните пожари на територијата на земјата.

„По разгледување на актуелчната состојба едногласно одлучивме дека нема потреба од прогласување на кризна состојба, но може одлуката за брзо да се промени. Оваа одлука е затоа што претседателот Стево Пендаровски даде наредба за употреба на армијата. Воедно и каналите за меѓународна помош се отворени и добро функционираат“, рече Ангелов.

Тој додаде дека силниот ветар со голема брзина одеднаш синоќа го проширил пожарот во неколку различни правци, а земјата во тој момент имала само еден расположлив хеликоптер.

„Од мене беше побара употреба на хеликоптер од градоначалникот на Кочани, но хеликоптерот веќе беше во функција во Старо Нагоричани. Хеликоптерот делуваше на терен кој е тешко пристапен за цистерните, додека пожарот во Кочани можеше да се контролира од земја. Македонија е земја со ограничени ресурси, ние тоа треба да го сватиме“, рече Ангелов на денешната прес-конференција.

Според директорот на ЦУК, хеликоптерот е лимитиран ресурс за време на летните горештини, бидејќи машината може за кратко време да се прегрее и посадата да загине.


Можеби ќе ве интересира

ЌЕ ИМА НЕКОНТРОЛИРАНО ЗАРАЗУВАЊЕ СÉ ДО ПОСТИГНУВАЊЕ ПРИРОДНА РАМНОТЕЖА: Добрата вест е што сите понови соеви ја губат трката со Делта, анализира професорот Трајковски

ЌЕ ИМА НЕКОНТРОЛИРАНО ЗАРАЗУВАЊЕ СÉ ДО ПОСТИГНУВАЊЕ ПРИРОДНА РАМНОТЕЖА: Добрата вест е што сите понови соеви ја губат трката со Делта, анализира професорот Трајковски

Битола по теркот на Љубљана

Битола по теркот на Љубљана

ЉУБЧО ГЕОРГИЕВСКИ: Порано во Струга, Кичево или Чаир ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ се бореа за градоначалник, а помагаа албанските гласови, сега е обратно

ЉУБЧО ГЕОРГИЕВСКИ: Порано во Струга, Кичево или Чаир ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ се бореа за градоначалник, а помагаа албанските гласови, сега е обратно

ЛЕТО, СЕ ГЛЕДАМЕ СЛЕДНАТА ГОДИНА: Вечерва пристигнува есента

ЛЕТО, СЕ ГЛЕДАМЕ СЛЕДНАТА ГОДИНА: Вечерва пристигнува есента

ОД ПОЧЕТОКОТ НА ПАНДЕМИЈАТА: Граѓанка дури три пати „фатила“ ковид-19

ОД ПОЧЕТОКОТ НА ПАНДЕМИЈАТА: Граѓанка дури три пати „фатила“ ковид-19

ВО ЕДНАТА РАКА ПРОТИВ КОВИД, ВО ДРУГАТА ПРОТИВ ГРИП: Нема никаква опасност да се примаат вакцините истовремено, уверува епидемиологот Стојанов

ВО ЕДНАТА РАКА ПРОТИВ КОВИД, ВО ДРУГАТА ПРОТИВ ГРИП: Нема никаква опасност да се примаат вакцините истовремено, уверува епидемиологот Стојанов

Џес Бејли по две и пол години откако си замина: Се сретна со Пендаровски во Њујорк

Џес Бејли по две и пол години откако си замина: Се сретна со Пендаровски во Њујорк

МИГРАНТИ ПОВТОРНО МИНУВААТ КАЈ ТАБАНОВЦЕ: Досега немало проблеми, но кај мештаните има загриженост

МИГРАНТИ ПОВТОРНО МИНУВААТ КАЈ ТАБАНОВЦЕ: Досега немало проблеми, но кај мештаните има загриженост

ФАКТОР НА ДЕНОТ: По пожарот во Тетово дисциплината е поголема, а во меѓувреме протече документ за набавка на модуларните болници

ФАКТОР НА ДЕНОТ: По пожарот во Тетово дисциплината е поголема, а во меѓувреме протече документ за набавка на модуларните болници