24 Септември, 2020
0.0448

Стево Пендаровски ќе ги прими пратениците на ВМРО-ДПМНЕ

Објавено во: Македонија 13 Август, 2020

Шефот на државата, Стево Пендаровски ќе ги прими пратениците на ВМРО-ДПМНЕ кои попладнево дојдоа во Вилата Водно и бараат одговор како му го додели мандатот на лидерот на СДСМ, Зоран Заев. Тие сметаат дека е прекршен Уставот. 

Бараат објаснување зошто Пендаровски му го дал мандатот на Заев иако тој нема обезбедено 61 пратеник.

Заев го доби мандатот и најави Влада за 20 дена. 

Тој најави дека ќе бидат предложени одговорни и отчетни кадри кои, како што вели, ќе се борат против криминалот и корупцијата, прочистување на правосудството и проверка на потеклото на парите на секој функционер.

За претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски ова не е случаен преседан. 

Очајни се обидите на губитникот Христијан Мицкоски да пронајде алиби за третиот негов последователен пораз на изборно соочување, стои во реакцијата на СДСМ. 

Американската амбасадорка во земјава, Кејт Мари Брнз денеска на лидерот на СДСМ, Зоран Заев му го честиташе мандатот. 

Можеби ќе ве интересира

Николовски: Посебен член на Владата ќе предлага разрешувања на функционери на седница

Николовски: Посебен член на Владата ќе предлага разрешувања на функционери на седница

Се бара решение за родителите на деца до шест години, но властите уверуваат дека најмалите имаат силен имунитет и можат слободно да одат во градинка

Се бара решение за родителите на деца до шест години, но властите уверуваат дека најмалите имаат силен имунитет и можат слободно да одат во градинка

Нема олеснување: Кочан во затвор 4,8 години

Нема олеснување: Кочан во затвор 4,8 години

Халк Корнерот во ТЦ Лептокарија, обезбеден од страна на Халкбанк, е веќе на располагање на граѓаните

Халк Корнерот во ТЦ Лептокарија, обезбеден од страна на Халкбанк, е веќе на располагање на граѓаните

Атиџе се онесвести на настан, интервенираше Брза помош

Атиџе се онесвести на настан, интервенираше Брза помош

СОНК: Ако наставниците немаат услови за работа, учебната година нема да почне на 1.октомври

СОНК: Ако наставниците немаат услови за работа, учебната година нема да почне на 1.октомври

Шекеринска: Потпишан договорот со САД за купување на 151 оклопно возило

Шекеринска: Потпишан договорот со САД за купување на 151 оклопно возило

(ВИДЕО) Долари и евра пред Бислимовски за поскапувањето на струјата

(ВИДЕО) Долари и евра пред Бислимовски за поскапувањето на струјата

Каракачанов со нова провокација: Бугарија ќе каже „не“, Македонија не е искрена

Каракачанов со нова провокација: Бугарија ќе каже „не“, Македонија не е искрена