25 Февруари, 2021
0.0371

СРПСКИТЕ ЛЕКАРИ СЕ ПРОСТУВААТ ОД ХРАБРИОТ НЕША - 37 годишен анестезиолог кој се бореше за илјадници животи почина од корона

Објавено во: Балкан 06 Јануари, 2021

Српските лекари се простуваат од нивниот колега кој почина од ковид 19, младиот анестезиолог Ненад Максимовиќ, кој имаше само 37 години. 

„Голема трагедија, за жал, битката со короната на 37-годишна возраст ја загуби нашиот одличен млад анестезиолог и великан Неша Максимовиќ. Цело време бевте на фронтот и спасивте стотици животи. Нешо, жал ми е што не ти помогнавме“, напиша д-р Даница Грујичиќ на Твитер, во шокантно збогување од млад лекар кој ја загуби животната битка против коронта.

Ненад Максимовиќ беше анестезиолог од КБЦ „Драгиша Мижовиќ“, пред да почине од последиците од вирусот корона, објави нешто шокантно на социјалните мрежи пред нешто повеќе од еден месец, не сомневајќи се дека таа објава ќе биде последна.

„Бог да им помогне на нашите болни колеги во критична состојба! Бидете милостив како што тие беа со пациентите со своите дела, спасете ги! Ајде сите да се молиме! Амин“, гласи потресен пост на Фејсбук што д-р Максимовиќ го објави на 1 декември минатата година.

Храбриот анестезиолог во последните десет месеци се бореше за животите на илјадници пациенти во црвената зона, а деновиве, за жал, почина како резултат на опасниот вирус.

„Поминаа осум часа. Паузите стануваат пократки бидејќи болниците се скоро полни. Доаѓаат нови и нови случаи. Едвај се дише во скафандерот. Дури и не гледате на часовникот кога смената ќе заврши, бидејќи часовите стануваат побавни. Тогаш слушате дека нешто се случува во градот, дека полицијата е насекаде, дека има оклопни возила на улиците! Гледате во мониторот 1, 2, 9 ... Вие сте вртоглави, сега сите ќе одат во Ургентниот центар ... Оној изграден пред 40 години. Мислите на вашите колеги во преполната клиника за прием ... Кому му е потешко? ...За новите 8 часа ... За повеќе среќа на обете страни“, напиша пред извесен период, премногу уморен Максимовиќ, со својата фотографија во скафандер во ходникот на болницата.

фото и извор Курир.рс

Можеби ќе ве интересира

Осуден неонацист од Златна зора влегол во Македонија со лажно име

Осуден неонацист од Златна зора влегол во Македонија со лажно име

МОЖНО Е ЗAТВОРАЊЕ НА СКИ-ЦЕНТРИTE ЗА ВИКЕНД: Огромен број новозаразени, ќе ги зајакнува ли Србија мерките?

МОЖНО Е ЗAТВОРАЊЕ НА СКИ-ЦЕНТРИTE ЗА ВИКЕНД: Огромен број новозаразени, ќе ги зајакнува ли Србија мерките?

Во Србија вирусот збувнува: Кон сака да затвори се дури пет дена

Во Србија вирусот збувнува: Кон сака да затвори се дури пет дена

Седеле на иста маса: Сара и Марјан биле заедно во кафуле, тој извадил пиштол и ја убил

Седеле на иста маса: Сара и Марјан биле заедно во кафуле, тој извадил пиштол и ја убил

ГРАДОНАЧАЛНИК ВО ЗЛАТАРНИЦА СО МЛАДА КОЛЕШКА - еве кое е нивното објаснување

ГРАДОНАЧАЛНИК ВО ЗЛАТАРНИЦА СО МЛАДА КОЛЕШКА - еве кое е нивното објаснување

Србија бележи над 3.000 заразени дневно, можно е заострување на мерките

Србија бележи над 3.000 заразени дневно, можно е заострување на мерките

И ЈАС СУМ САМО ОБИЧЕН ЧОВЕК: Вучиќ во опуштено издание, изненади со фотографија на која не сме навикнати

И ЈАС СУМ САМО ОБИЧЕН ЧОВЕК: Вучиќ во опуштено издание, изненади со фотографија на која не сме навикнати

Србија денес има скоро 3.000 заболени од коронавирусот

Србија денес има скоро 3.000 заболени од коронавирусот

ВУЛИН ОСТРО КОН ЕУ: Кога веќе не пративте вакцини, задржете си ги и политичките ставови за себе

ВУЛИН ОСТРО КОН ЕУ: Кога веќе не пративте вакцини, задржете си ги и политичките ставови за себе