06 Јули, 2020
0.0679

СРПСКИОТ ЕПИДЕМИОЛОГ ТИОДОРОВИЌ: Децата нема да бидат вакцинирани, кај нив болеста не е тешка

Објавено во: Балкан, Корона Вирус 05 Мај, 2020

Вакцината против Ковид-19 ќе биде задолжителна за сите повозрасни граѓани, хроничните болни, здравствените работници, но не и за децата, тие нема да подлежат на оваа имунизација, изјави за српски Курир, еден од најпознатите епидемиолози во Србија и член на кризниот штаб за борба против пандемијата на корона вирусот, професор д-р. Бранислав Тиодоровиќ. .

-Кај децата не се развива тешка форма на заболувањето, а индикациите за вакцината против корона вирусот ќе бидат слични како и за онаа против сезонски грип. Ќе ја примаат повозрасните, болните од хронични заболувања, како и здравствените работници. Ковид-19 нема да заврши преку ноќ, но вакцината не ја очекуваме до крајот на годинава. Мора да биде испитана, проверена и ефикасна, а тоа ќе го прави Агенцијата за лекови и медицински средства, вели Тиодоровиќ.

Епидемиологот Тиодоровиќ појасни и дека Србија ќе има свој претставник на состанокот на СЗО по повод развој на вакцината, што е во суштина постојана пракса и за сите претходни епидемии.


Можеби ќе ве интересира

ПЛЕНКОВИЌ СЕ ОБРАТИ НА ПОЛНОЌ: ХДЗ победи на изборите во Хрватска

ПЛЕНКОВИЌ СЕ ОБРАТИ НА ПОЛНОЌ: ХДЗ победи на изборите во Хрватска

Петмина починати биле ставани на ист респиратор: Истрага на Инфективна клиника во Косово

Петмина починати биле ставани на ист респиратор: Истрага на Инфективна клиника во Косово

ПОТВРДЕНО: Грција ја затвора границата и за Србите, рампа има и за Македонците

ПОТВРДЕНО: Грција ја затвора границата и за Србите, рампа има и за Македонците

Јанковиќ: Загрижен сум, ништо од овој вирус не може да се предвиди

Јанковиќ: Загрижен сум, ништо од овој вирус не може да се предвиди

Во Србија се затвораат сите џамии

Во Србија се затвораат сите џамии

Уапсен синот на Оливер Мандиќ: Ја претепал својата мајка

Уапсен синот на Оливер Мандиќ: Ја претепал својата мајка

Во Албанија заразени 110 деца, помлади луѓе се потешко се борат со вирусот

Во Албанија заразени 110 деца, помлади луѓе се потешко се борат со вирусот

Маски ќе носиме до следната пролет: Летото беспомошно за коронавирусот

Маски ќе носиме до следната пролет: Летото беспомошно за коронавирусот

(ВИДЕО) ЛЕТАА ЛИМЕНИ ПОКРИВИ: Силно невреме во Србија

(ВИДЕО) ЛЕТАА ЛИМЕНИ ПОКРИВИ: Силно невреме во Србија