26 Февруари, 2021
0.0214

СРПСКИ ЛЕКАР ГИ ШОКИРАШЕ СИТЕ - од маските и мерките нема да се спасиме така брзо, еве до кога ќе ги носиме

Објавено во: Балкан 06 Јануари, 2021

Епидемиологот Бранислав Тиодоровиќ изјави дека граѓаните на Србија ќе мора да се придржуваат на заштитните мерки дури до септември или октомври и дека дури во 2022 година ќе влеземе растоварени и со добро сценарио.

Тиодоровиќ за празничниот број на Блиц објасни дека граѓаните ќе мора да ги почитуваат рестриктивните мерки дури и до лето, бидејќи дури и со вакцинацијата, потребни се месец и половина до два за да се создаде заштитно ниво на имунитет.

„Вакцинацијата започна, таа ќе напредува се повеќе и повеќе, но ќе мора да носиме маски додека трае вакцинацијата. Имаме луѓе на кои не им е дозволено да примаат вакцина, алергични се на некои нејзини состојки и од таа причина нема да можеме да ги вакцинираме сите луѓе. Другата работа е што одат две дози. По првиот, се развива 50 проценти од имунитетот, по вториот, над 90 проценти“, заклучи Тиодоровиќ.

Можеби ќе ве интересира

СРБИЈА ГИ ЗАОСТРИ МЕРКИТЕ: Кафулињата, рестораните и трговските центри за викендот ќе работат до 14 часот

СРБИЈА ГИ ЗАОСТРИ МЕРКИТЕ: Кафулињата, рестораните и трговските центри за викендот ќе работат до 14 часот

СЕ ШИРИ ЛАЖНА ВЕСТ ВО ХРВАТСКА: Сите новинари прашувале дали починала госпоѓата што прва ја прими вакцината

СЕ ШИРИ ЛАЖНА ВЕСТ ВО ХРВАТСКА: Сите новинари прашувале дали починала госпоѓата што прва ја прими вакцината

Доктор Славица ги разбива дилемите: Од што зависи јачината на имунитетот по примање на вакцината Aстра/Зенека

Доктор Славица ги разбива дилемите: Од што зависи јачината на имунитетот по примање на вакцината Aстра/Зенека

(ФОТО) Кој е убиениот нарко бос во Тирана?

(ФОТО) Кој е убиениот нарко бос во Тирана?

(ВИДЕО) СНИМЕН Е ЗЕМЈОТРЕСОТ ВО ДУБРОВНИК: Само еден човек се шеташе на улица

(ВИДЕО) СНИМЕН Е ЗЕМЈОТРЕСОТ ВО ДУБРОВНИК: Само еден човек се шеташе на улица

Србија го набавува лекот против ковид кој го користеше Трамп

Србија го набавува лекот против ковид кој го користеше Трамп

Пораснаа платите во Србија - просекот е 562 евра

Пораснаа платите во Србија - просекот е 562 евра

Албанија ги заострува мерките, за викендот земјата ќе биде целосно затворена

Албанија ги заострува мерките, за викендот земјата ќе биде целосно затворена

ПО НЕКОЛКУ ОБИДИ ЗА АТЕНТАТ УБИЕН АЛБАНСКИОТ НАРКО БОС БЕХАР СОФИЈА: Никој не слушнал пукотници, застрелан е со пиштол со „придушувач“

ПО НЕКОЛКУ ОБИДИ ЗА АТЕНТАТ УБИЕН АЛБАНСКИОТ НАРКО БОС БЕХАР СОФИЈА: Никој не слушнал пукотници, застрелан е со пиштол со „придушувач“