20 Октомври, 2020
0.0287

СРЕДНОШКОЛЦИ КОИ БИЛЕ ВО ОХРИД, СТРУГА, ДОЈРАН МЕЃУ НОВОЗАРАЗЕНИТЕ: Повеќе од 15 млади луѓе вратени од одмор со симптоми на Ковид-19

Објавено во: Македонија 11 Август, 2020

Средношколци и млади на 20-тина години се меѓу новозаразените во вкупниот број за Скопје од вчера и завчера, а кои со симптоми на корона вирусот се вратиле од одмор од Охрид, Струга и од Дојран.

-Нивната клиника слика е лесна, имаат главоболки и ниска температура, па откако е потврдено дека се позитивни, при пополнување на анкетниот лист овие лица наведоа дека биле на одмор во преполнетите туристички места во земјава, но истакнуваат дека не знаат точно каде се заразиле. Се испитуваат и нивните контакти, па деновиве можно е да има поголем број млади лица позитивни на вирусот кои биле на одмор. Сепак, пак ќе повторам, а тоа и го тврдам, дека можноста да се зарази кој било е многу мала ако се почитуваат мерките. Од друга страна, нормало е дека ќе имаме заразени млади луѓеод сите оние журки што се се случуваа, вели епидемиологот д-р. Александар Стојанов, директор на Центарот за јавно здравје-Скопје.

Истовремено, епидемиологот, д-р. Јованка Коровешовска од охридскиот Центар за јавно здравје појаснува дека бројот на новозаразени во Охрид не се зголемува нагло, иако градот е преполн со туристи, со појаснување дека младите кога ќе се пожалат на какви било болки и температура, родителите веднаш си ги земаат и си ги носта дома.

А.Б.

Можеби ќе ве интересира

Петок е неработен ден

Петок е неработен ден

Костовски: Oва е период на милионски тендери коишто Владата ги мести

Костовски: Oва е период на милионски тендери коишто Владата ги мести

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Нови 408 заразени, Филипче бара мерките за заштита од Ковид - 19 итно да се донесат

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Нови 408 заразени, Филипче бара мерките за заштита од Ковид - 19 итно да се донесат

Ќе испратам полк во Скопје да ги отстрани спомениците, вели Каракачанов

Ќе испратам полк во Скопје да ги отстрани спомениците, вели Каракачанов

Заев препорача разрешување на Лидија Димова

Заев препорача разрешување на Лидија Димова

Eве кои се мерки ги прифати Владата за да се спречи ширењето на коронавирусот

Eве кои се мерки ги прифати Владата за да се спречи ширењето на коронавирусот

Блиску сме до карантин?

Блиску сме до карантин?

ФИЛИПЧЕ ПОВИКА НА ЕДИНСТВО: Мерките за заштита од ковид-19 кои се во Собранието мора итно да се донесат

ФИЛИПЧЕ ПОВИКА НА ЕДИНСТВО: Мерките за заштита од ковид-19 кои се во Собранието мора итно да се донесат

KOРОНАВИРУС: Нови 408 заразени и 4 починати

KOРОНАВИРУС: Нови 408 заразени и 4 починати