28 Септември, 2020
0.0244

Србите се надеваат дека во септември ќе летуваат во Грција, а Грците воведоа нови мерки

Објавено во: Балкан, Корона Вирус 11 Август, 2020

Многу Срби се надеваат дека кога ќе се среди вториот бран на коронавирусот, дека ќе можат да летуваат на некоја од омилените грчки плажи. 

Се надеваат дека Грците ќе ги отворат границите за нивните туристи, со или без тест. 

Но,белградски Блиц, пишува дека Грците не само што нема да попуштат, туку и воведоа нови построги мерки кои стапуваат на сила. 

Причината е јасна. Во последната недела се случи „експлозија“ на коронавирусот, како меѓу локалното население, така и меѓу туристите кои дошле во Грција. 

Од 17 август задолжителен е негативен тест за оние кои ќе допатуваат од Шведска, Чешка, Белгија, Шпанија и Холандија. 

Тест кој не е постар од 72 часа е потребен и за оние кои по копнен пат ќе стигнат во Грција. 

Тестовите мора да се направат во земјите од каде доаѓаат, а не во Грција. 

Но, се забрануваат и јавни настани, концерти каде гостите стојат, а кафулињата на повеќе локации нема да работат по полноќ од 11 до 23 август. 

Можеби ќе ве интересира

Загина син единец, татко на едно дете: Кога последниот лет во кариерата е последен во животот

Загина син единец, татко на едно дете: Кога последниот лет во кариерата е последен во животот

Лабараториски вирус и билошко оружје: Д-р Грујичиќ за искуството со Ковид-19

Лабараториски вирус и билошко оружје: Д-р Грујичиќ за искуството со Ковид-19

(ВИДЕО) ПОТОП ВО ЦРНА ГОРА: Поплавени делови од Тиват и Котор

(ВИДЕО) ПОТОП ВО ЦРНА ГОРА: Поплавени делови од Тиват и Котор

(ВИДЕО) ВТОРО АПСЕЊЕ НА ЧЛЕН НА ОВК: ЕУЛЕКС го приведе братучедот на Харадинај

(ВИДЕО) ВТОРО АПСЕЊЕ НА ЧЛЕН НА ОВК: ЕУЛЕКС го приведе братучедот на Харадинај

Албанија се тресеше и денеска

Албанија се тресеше и денеска

ВО ЗНАК НА БЛАГОДАРНОСТ: Доналд Трамп доби езеро на Косово

ВО ЗНАК НА БЛАГОДАРНОСТ: Доналд Трамп доби езеро на Косово

СЕ БОРЕЛ ДА НЕ УДРИ ВО КУЌИТЕ - локални жители сведочат за падот на авионот

СЕ БОРЕЛ ДА НЕ УДРИ ВО КУЌИТЕ - локални жители сведочат за падот на авионот

Паднал авион во Србија, човекот во чиј двор се срушил е повреден, селаните вознемирени од силна експлозија

Паднал авион во Србија, човекот во чиј двор се срушил е повреден, селаните вознемирени од силна експлозија

ГРЦИТЕ ВО ДИЛЕМА: Самозаштита или карантин?

ГРЦИТЕ ВО ДИЛЕМА: Самозаштита или карантин?