10 Август, 2020
0.0511

СРБИТЕ ЌЕ КАЗНУВААТ: Рестораните и кафулињата се затвораат

Објавено во: Балкан, Корона Вирус 02 Јули, 2020

Не го затвораме цел Белград, само ноќните клубови и рестораните од 23 до 6 часот наутро, изјави српскиот претседател Александар Вучиќ. 

Од понеделник ќе почнат со казни за оние кои не носат маски во јавниот градски и меѓуградски превоз, и во трговските центри. Казните ќе се движат околу 5.000 или 6.000 динари. 

„Белград е најголем проблем, 82,5 отсто од заразените се во престолнината. Сите останати места се под контрола, што е помалку или повеќе очекувано и вообичаено, рече вечерва претседателот на Србија Александар Вучиќ во гостувањето на РТС, по состанокот на Кризниот штаб за борба против коронавирусот.

Тој разговарал со д-р Предраг Кон, а вчера со Кисиќ Тепавчевиќ и д-р Стевановиќ.

„Владата утре ќе донесе одредени мерки. На две недели ќе ги затвориме ноќните клубови, тие нема да работат од 23 до 6 часот наутро. Истото тоа ќе важи и за кафулињата. Студенските домови ќе ги затвориме“, рече Вучиќ.

Во Србија за едно деноноќие се тестирани 9.013 лица, од кои 359 се позитивни, а починати се шест пациенти. 

Според последните податоци на Министерството за здравство и Институтот Батут, на респиратори се 81 лице, а 1.996 се активни случаи на заболени од коронавирус.

15,195 дијагностицирани има досега, а починаа 287 луѓе. 

Можеби ќе ве интересира

Косово бара помош, му се заканува хуманитарна катастрофа

Косово бара помош, му се заканува хуманитарна катастрофа

(ФОТО+ВИДЕО) ПЕТ ЖРТВИ МЕЃУ КОИ И БЕБЕ: Поплави погодија грчки остров

(ФОТО+ВИДЕО) ПЕТ ЖРТВИ МЕЃУ КОИ И БЕБЕ: Поплави погодија грчки остров

На 53 години, најпознатиот албански скулптор ја загуби битката со короната, Рама со трогателни зборови

На 53 години, најпознатиот албански скулптор ја загуби битката со короната, Рама со трогателни зборови

(ВИДЕО) ВОЗАЧОТ ПРЕЖИВЕАЛ - мал авион се сруши во Грција

(ВИДЕО) ВОЗАЧОТ ПРЕЖИВЕАЛ - мал авион се сруши во Грција

ХРВАТСКИ ПЛАЖИ И ЛОКАЛИ КОИ ПОРАНО БЕА ИЗГОР - решија значајно да ги намалат цените

ХРВАТСКИ ПЛАЖИ И ЛОКАЛИ КОИ ПОРАНО БЕА ИЗГОР - решија значајно да ги намалат цените

ЗА СТАРТ НА УЧЕБНАТА ГОДИНА РАЗМИСЛУВА И СРБИЈА: Одлуката се чека в понеделник, но се снимаат и часови за евентуална онлајн настава

ЗА СТАРТ НА УЧЕБНАТА ГОДИНА РАЗМИСЛУВА И СРБИЈА: Одлуката се чека в понеделник, но се снимаат и часови за евентуална онлајн настава

ВРЕДИ ПОВЕЌЕ ОД ДВА МИЛИОНИ ЕВРА - Во Словенија откриена плантажа со марихуана

ВРЕДИ ПОВЕЌЕ ОД ДВА МИЛИОНИ ЕВРА - Во Словенија откриена плантажа со марихуана

СТРАВИЧНА СЦЕНА НА ТРЕНИНГ - Прва информација од што починал младиот кошаркар Оџо

СТРАВИЧНА СЦЕНА НА ТРЕНИНГ - Прва информација од што починал младиот кошаркар Оџо

(ВИДЕО) ВОЗ ИЗЛЕТА ОД ШИНИТЕ - паднала карпа на пругата

(ВИДЕО) ВОЗ ИЗЛЕТА ОД ШИНИТЕ - паднала карпа на пругата