07 Март, 2021
0.0190

СРБИЈА САМО ШТО ЈА НАДМИНА БРОЈКАТА ОД 200 ИЛЈАДИ ВАКЦИНИРАНИ - Вучиќ се подготвува за производство кај нив, а збеснал од тоа колку е скапа кинеската вакцина

Објавено во: Балкан 24 Јануари, 2021

Србија само што ја надмина бројката од 200 000 вакцинирани, дознава Блиц.рс.

Како што изјави денеска претседателот Александар Вучиќ, редиците се големи затоа што луѓето сакаат да се вакцинираат.

„Очекуваме 50.000 луѓе да бидат вакцинирани денес. Ние сме деветти во светот, но мислам дека можеме да бидеме петти или шести во следните два или три дена. Имавме мудра политика“, рече српскиот претседател.

Тој нагласи дека досега Србија обезбедила 1.150.000 вакцини, ниту една од програмата Ковакс. 

„Сега треба да ја развиваме нашата инфраструктура, ќе се обидеме да изградиме фабрика за производство на вакцини“, најави претседателот Вучиќ.

„Имавме непроспиени ноќи, разговори со светските лидери. Многу земји во регионот немаат вакцина. Во моментов, само малата Малта е пред нас во Европа според бројот на вакцинирани на 100.000 жители“, изјави Вучиќ.

Тој истакна дека кинеските вакцини се екстремно скапи.

„Одамна прочитав дека кинеската вакцина е најдобра и се обидов да дојдам до неа. Ме разбесни, бев толку лут кога ги видов барањата за набавка. Некои западни земји нарачаа и повеќе вакцини отколку што имаат граѓани“, рече Вучиќ.

Можеби ќе ве интересира

СРБИЈА НАРАЧАЛА ДВА СКАПИ ЛЕКА ПРОТИВ КОРОНАТА - една пилула чини над илјада евра, но го собира и го отстранува вирусот од телото

СРБИЈА НАРАЧАЛА ДВА СКАПИ ЛЕКА ПРОТИВ КОРОНАТА - една пилула чини над илјада евра, но го собира и го отстранува вирусот од телото

ЗАСТРАШУВАЧКО И ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО - Вучиќ прикажа ужасни снимки со обезглавени тела од злосторствата на Веља Невоља

ЗАСТРАШУВАЧКО И ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО - Вучиќ прикажа ужасни снимки со обезглавени тела од злосторствата на Веља Невоља

АЛБАНЕЦ ОД КОСОВСКА МИТРОВИЦА ПРЕМИНАЛ ВО ПРАВОСЛАВИЕ - како Сулејман стана Душан

АЛБАНЕЦ ОД КОСОВСКА МИТРОВИЦА ПРЕМИНАЛ ВО ПРАВОСЛАВИЕ - како Сулејман стана Душан

Тиодоровиќ: Во вторник ќе бараме поостри мерки, младите не се тестираат и ја „сејат“ короната

Тиодоровиќ: Во вторник ќе бараме поостри мерки, младите не се тестираат и ја „сејат“ короната

Полицијата ја бара со денови, Ана се појави со момче на YouTube

Полицијата ја бара со денови, Ана се појави со момче на YouTube

Вучиќ откри како и кога сфатил дека ЕУ не е сериозна со вакцините, па веднаш „се растрчал“ на сите страни

Вучиќ откри како и кога сфатил дека ЕУ не е сериозна со вакцините, па веднаш „се растрчал“ на сите страни

КАКО СЕ ПРОДАВА СТАРТАП ЗА 35 МИЛИОНИ ЕВРА - тројца млади Хрвати го имаат одговорот

КАКО СЕ ПРОДАВА СТАРТАП ЗА 35 МИЛИОНИ ЕВРА - тројца млади Хрвати го имаат одговорот

НАДВОР ОД ПРОТОКОЛ: Вучиќ синоќа отиде сам да пречека уште 500.000 кинески вакцини

НАДВОР ОД ПРОТОКОЛ: Вучиќ синоќа отиде сам да пречека уште 500.000 кинески вакцини

Три грчки региони се во вонредна состојба поради земјотресите

Три грчки региони се во вонредна состојба поради земјотресите