25 Февруари, 2021
0.0231

Србија ќе ја испитува високата смртност од корона кај лекарите

Објавено во: Балкан, Корона Вирус 08 Јануари, 2021

Високата стапка на смртност на лекарите во Србија ќе се испита. 

Епидемиологот проф. Д-р Зоран Радовановиќ изјави денеска дека Кризниот штаб и Министерството за здравство мора да дадат одговор на прашањето зошто 70 лекари починале од последиците на коронавирусот од почетокот на пандемијата во Србија, јави дописникот на МИА од Белград. Радовановиќ рече дека не е познат бројот на смртни случаи меѓу другите медицински работници, како и дека и тие податоците треба да бидат јавно објавени.

„Толку високата стапка на смртност во Србија мора да се испита“, изјави епидемиологот за агенцијата Бета. 

Во Словенија ниту еден лекар не починал од коронавирус, додека во Хрватска е забележан само еден смртен случај.  Радовановиќ оцени да има индикации дека лекарите не добиле соодветна заштитна опрема. Тој додаде дека лекарите, поради страв, не смеат јавно да ги потврдат овие сомневања, оценувајќи дека високата стапка на смртност на лекарите е многу загрижувачка и по тој повод чудно е однесувањето на одредени членови на Кризниот штаб. Епидемиологот изјави дека здружението „Обединети против Ковид “и Синдикатот на лекари и фармацевти во наредниот период ќе спроведат истрага за причините за високата смртност кај медицинскиот персонал во Србија.

Во последните 24 часа во Србија на коронавирус се тестирани 11.068 лица од кои 2.218 се позитивни, додека 34 лица починале од последиците на вирусот. 

Можеби ќе ве интересира

Осуден неонацист од Златна зора влегол во Македонија со лажно име

Осуден неонацист од Златна зора влегол во Македонија со лажно име

МОЖНО Е ЗAТВОРАЊЕ НА СКИ-ЦЕНТРИTE ЗА ВИКЕНД: Огромен број новозаразени, ќе ги зајакнува ли Србија мерките?

МОЖНО Е ЗAТВОРАЊЕ НА СКИ-ЦЕНТРИTE ЗА ВИКЕНД: Огромен број новозаразени, ќе ги зајакнува ли Србија мерките?

Во Србија вирусот збувнува: Кон сака да затвори се дури пет дена

Во Србија вирусот збувнува: Кон сака да затвори се дури пет дена

Седеле на иста маса: Сара и Марјан биле заедно во кафуле, тој извадил пиштол и ја убил

Седеле на иста маса: Сара и Марјан биле заедно во кафуле, тој извадил пиштол и ја убил

ГРАДОНАЧАЛНИК ВО ЗЛАТАРНИЦА СО МЛАДА КОЛЕШКА - еве кое е нивното објаснување

ГРАДОНАЧАЛНИК ВО ЗЛАТАРНИЦА СО МЛАДА КОЛЕШКА - еве кое е нивното објаснување

Србија бележи над 3.000 заразени дневно, можно е заострување на мерките

Србија бележи над 3.000 заразени дневно, можно е заострување на мерките

И ЈАС СУМ САМО ОБИЧЕН ЧОВЕК: Вучиќ во опуштено издание, изненади со фотографија на која не сме навикнати

И ЈАС СУМ САМО ОБИЧЕН ЧОВЕК: Вучиќ во опуштено издание, изненади со фотографија на која не сме навикнати

Србија денес има скоро 3.000 заболени од коронавирусот

Србија денес има скоро 3.000 заболени од коронавирусот

ВУЛИН ОСТРО КОН ЕУ: Кога веќе не пративте вакцини, задржете си ги и политичките ставови за себе

ВУЛИН ОСТРО КОН ЕУ: Кога веќе не пративте вакцини, задржете си ги и политичките ставови за себе