16 Јули, 2020
0.0333

СРБИЈА ГИ ОТВОРИ ГРАДИНКИТЕ И ВЕДНАШ СЕ ПОЈАВИ НА КОРОНА: Медицинска сестра е заразена

Објавено во: Балкан 13 Мај, 2020

Само два дена откако беа отворени градинките во Србија, денеска во една од овие установи е регистрирана медицинска сестра позитивна на корона вирусот. Српски „Телеграф“ пишува дека таа ги примала децата кои во понеделникот почнале да доаѓаат во градинката.

Медицинската сестра вработена во претшколската установа „Милка Диманиќ“ во гратчето Власотинце немала ниту еден симптом на Ковид-19, но скринингот кој претходно бил направен, како услов за отворање на градинките, потврдил дека медицинската сестра е позитивна.

Инаку, мерките за безбедност во градинката при примањето на децата биле целосно испочитувани, наведува „Телеграф“, односно заразената медицинска сестра имала заштитна облека на себе на првиот работен ден. 


Можеби ќе ве интересира

ПОЛИЦИСКИОТ ЧАС УШТЕ Е ВО ИГРА - Брнабиќ вели - не се откажала

ПОЛИЦИСКИОТ ЧАС УШТЕ Е ВО ИГРА - Брнабиќ вели - не се откажала

Главниот инфектолог од Атина побара од владата да им забрани на Грците да патуваат во Македонија иако „таму било поевтино“

Главниот инфектолог од Атина побара од владата да им забрани на Грците да патуваат во Македонија иако „таму било поевтино“

Визирите создаваат лажно чувство на безбедност: Швајцарски лекар со нови тврдења

Визирите создаваат лажно чувство на безбедност: Швајцарски лекар со нови тврдења

ВУЧИЌ НАЈАВИ: Вакцината во Србија ќе пристигне до крајот на годината, маските задолжителни и на отворено

ВУЧИЌ НАЈАВИ: Вакцината во Србија ќе пристигне до крајот на годината, маските задолжителни и на отворено

Црна Гора е лидер со активни случаи на коронавирус

Црна Гора е лидер со активни случаи на коронавирус

ЕВРОПА И ПОМАГА НА СРБИЈА: Ќе испратат медицински персонал

ЕВРОПА И ПОМАГА НА СРБИЈА: Ќе испратат медицински персонал

Србија и Црна Гора се тргнати од листата безбедни земји на ЕУ

Србија и Црна Гора се тргнати од листата безбедни земји на ЕУ

За 40 евра се продавале лажирани тестови на границата меѓу Бугарија и Грција

За 40 евра се продавале лажирани тестови на границата меѓу Бугарија и Грција

АЈА СОФИЈА ЈА ПРЕЛЕА ЧАШАТА: Eвропа размислува за санкции против Турција

АЈА СОФИЈА ЈА ПРЕЛЕА ЧАШАТА: Eвропа размислува за санкции против Турција