24 Септември, 2020
0.0186

СРБИЈА, БУГАРИЈА И ГРЦИЈА: Од 1. јуни слободно патување

Објавено во: Балкан 20 Мај, 2020

Олабавување на рестрикциите за патување меѓу Бугарија, Грција и Србија ќе има од 1. јуни.  Премиерот на Бугарија, Бојко Борисов, изјави дека веќе е договорено со Грција да се овозможат патувањата пред се заради бизнис, но и заради хумани цели.

-Одлучивме со Грција од 1. јуни да дозволиме патување за луѓето кои патуваат заради бизнис, семејни или хуманитарни причини, потенцираше Борисов, наведувајќи дека сличен договор е постигнат и со соседна Србија.

Инаку, кон средината на март, кога се зголемуваше бројот на заразени со корона вирусот Бугарија, како и останатите земји во регионот ги затвори своите граници., а во земјата можеа да влегуваат одредени профили на луѓе, како што се дипломатите и оние кои се враќаа од странство.


Можеби ќе ве интересира

Босна доби нов град

Босна доби нов град

ГРЦИЈА ПРЕД КОЛАПС: Нема слободни кревети во болниците

ГРЦИЈА ПРЕД КОЛАПС: Нема слободни кревети во болниците

ЦРН ДЕН ЗА ЦРНА ГОРА: Скоро 300 заболени и 8 починати

ЦРН ДЕН ЗА ЦРНА ГОРА: Скоро 300 заболени и 8 починати

ВО ЗЕМЈА ОД РЕГИОНОТ: Tретина од тестираните се позитивни на коронавирусот

ВО ЗЕМЈА ОД РЕГИОНОТ: Tретина од тестираните се позитивни на коронавирусот

(ФОТО+ВИДЕО) КЕФАЛОНИЈА Е НЕПРЕПОЗНАТЛИВА: Jaнос поплави стотици домови и однесе жртви

(ФОТО+ВИДЕО) КЕФАЛОНИЈА Е НЕПРЕПОЗНАТЛИВА: Jaнос поплави стотици домови и однесе жртви

Во грчкиот парламент влегоа предлог-законите за помош и соработка со нашата земја

Во грчкиот парламент влегоа предлог-законите за помош и соработка со нашата земја

ОД ШТО ПОЧИНА БЕБЕТО ПРОНАЈДЕНО МРТВО ВО СЕЛО КАЈ ВРШАЦ - еве што покажа обдукцијата

ОД ШТО ПОЧИНА БЕБЕТО ПРОНАЈДЕНО МРТВО ВО СЕЛО КАЈ ВРШАЦ - еве што покажа обдукцијата

Топчанел: Со Бујар Османи и Дритан Абазовиќ - дури четворица Албанци министри за надворешни работи на Балканот

Топчанел: Со Бујар Османи и Дритан Абазовиќ - дури четворица Албанци министри за надворешни работи на Балканот

(ВИДЕО) ОШТЕТЕНИ ОБЈЕКТИ НА КРИТ: Земјотресот создаде хаос

(ВИДЕО) ОШТЕТЕНИ ОБЈЕКТИ НА КРИТ: Земјотресот создаде хаос